istebna centrum
Foto: Mat. Nadleśnictwo Wisła. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej.

Beskidy: Lasy bardziej otwarte

Lasy Państwowe na terenie całego regionu informują, że można już korzystać z infrastruktury, jaką zbudowano dla wygody turystów. Ruszają także leśne obiekty edukacyjne.

Po okresie ograniczeń w korzystaniu z lasów i znajdujących się na ich terenie urządzeń i miejsc odpoczynku, od końca maja można już swobodnie z nich korzystać. Zgodnie z decyzjami Ministerstwa Środowiska dotyczy to infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce.

Przypomnijmy, że wcześniej lasy, będące pod zarządem państwa, decyzją Rady Ministrów zostały otwarte dla spacerowiczów 20 kwietnia. Nadal jednak wyłączona z użytkowania była mała infrastruktura leśna, a więc place zabaw, wiaty, miejsca biwakowania, ścieżki edukacyjne czy miejsca do aktywnego wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że kierownik jednostki administrującej miejscem może te obiekty pozostawić zamknięte, jeśli uzna to za zasadne.

Z początkiem czerwca – z zachowaniem pewnych rygorów sanitarnych – ruszyły również obiekty edukacyjne, m.in. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej. Można go zwiedzać w tych samych godzinach, co przed pandemią, wcześniej lepiej jednak zarezerwować miejsce i uzyskać szczegółowe informacje na temat warunków odwiedzin. Nadleśnictwo informuje również, że także Woliera Pokazowa Głuszców oraz Muzeum Świerka są już otwarte, zaś w czerwcowe soboty i niedziele oraz przez całe wakacje za wyjątkiem poniedziałków będzie czynna Izba Leśna na Przysłupiu. (R)