drzewa arka
Foto: Mat. Organizatorów

Drzewa tak bardzo potrzebne

„Sadzimy tlen” – taki tytuł nosił happening, jaki 10 czerwca odbył się na katowickim Rynku z inicjatywy bielskiej Fundacji Ekologicznej „Arka”.

Głównym elementem wydarzenia było rozdawanie drzew, bo to właśnie ich systematyczne sadzenie może przyczynić się łagodzenia zmian klimatycznych. To również istotne dla większych miast, które borykają się z problemem smogu jako następstwem niedostatecznej filtracji powietrza. – Nakłaniamy mieszkańców do zakładania ogrodów przyjaznych dla ludzi, zwierząt i środowiska. Szeroka akcja edukacyjna ma w tym pomóc – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej „Arka” z Bielska-Białej.

Nieprzypadkowo więc na katowickim Rynku zaopatrzyć się można było w sadzonkę jarząba szwedzkiego. To drzewo idealnie nadaje się do przydomowych ogródków, bo prócz cienia wydaje także słodkie owoce. Happening pozwolił ponadto na promowanie koniecznej w okresie letnim opieki nad drzewami, poprzez ich regularne podlewanie.

Akcja zorganizowana została w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona ręka”, której jednym z partnerów kluczowych jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. (M)