zielone pracownie
Foto: Sławomir Lewczak/Mat. UG Bestwina. W poprzednich odsłonach konkursu pracownie jako przestrzeń szczególnie atrakcyjna dla uczniów powstały już m.in. we wszystkich szkołach gminy Bestwina.

Będą następne pracownie

W placówkach oświatowych na terenie województwa śląskiego, w tym również w rejonie Ziemi Bielskiej, powstaną kolejne ekologiczne pracownie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął tegoroczną edycję konkursu „Zielona Pracownia’2020”. Z łącznie ponad setki złożonych wniosków wyłoniono 58 kwalifikujących się do dotacji, na ogólną kwotę 1,7 mln zł. – Pomysł, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu – to główne elementy, które ocenialiśmy przy wyborze pracowni – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Konkurs ponownie miał w swoim założeniu utworzenie szkolnych pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych i chemiczno-fizycznych. Na tego rodzaju miejsca dana placówka mogła uzyskać do 30 tys. zł dotacji.

Po maksymalną kwotę dofinansowania sięgnęły w powiecie bielskim trzy placówki: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kozach na zadanie „Żyj Eko-logicznie”, Szkoła Podstawowa nr 1 w Czańcu, która zrealizuje pracownię w projekcie „Po co komu woda…” oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Bujakowie, działająca pod hasłem „Zielony Oddech Beskidu Małego”.

Konkursowe środki trafiły również na Śląsk Cieszyński – do Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce w gminie Istebna, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kiczycach w gminie Skoczów oraz Szkoły Podstawowej w Górkach Wielkich w gminie Brenna. Z kolei na Żywiecczyźnie dotacje otrzymały Szkoła Podstawowa w Glince w gminie Ujsoły, Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzybrodziu Bialskim w gminie Czernichów oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Cięcinie w gminie Węgierska Górka. „Laboratorium barw i światła” wykonane zostanie natomiast w Szkole Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej. (MA)