jacek_nowakowski
Foto: Mat. ATH

Nowy rektor ATH

Profesor Jacek Nowakowski został nowym Rektorem Akademii Techniczno-Humanistycznej.

W poniedziałek 29 czerwca Kolegium Elektorów wybrało Rektora ATH na kadencje 2020-2024. Za sterami Akademii zasiądzie dotychczasowy Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH.

Prof. Jacek Nowakowski jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej Filii w Bielsku-Białej, specjalność Samochody i silniki. Studia ukończył w roku 1986. Pracę w Instytucie Technologiczno-Samochodowym podjął na studiach w roku 1984. Jest wychowankiem profesorów Jana Wajanda i Macieja Sobieszczańskiego. Pełnił funkcję m.in. prodziekana ds. studentów Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH w latach 2005-2008, pełnomocnika rektora ds. jakości kształcenia w latach 2008-2016. W roku 2016 został wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH.

Prof. Jacek Nowakowski zajmuje się zasilaniem i sterowaniem silników spalinowych, modelowaniem procesu roboczego silników spalinowych, eksploatacją układów napędowych pojazdów samochodowych. Wyniki swoich prac dotyczących doładowania silników prezentował m.in. na Konferencji SAE w Detroit w USA. Interesuje się lotnictwem, historią, malarstwem, jeździ na nartach. (KM)