czek szpital
Foto: Mat. Starostwa Powiatowego

Powiat: Więcej dla potrzebujących

Powiat Bielski pozyskał blisko 400 tys. zł na wsparcie podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej w czasie pandemii. Pieniądze otrzymał również Szpital Pediatryczny.

Jak wylicza Katarzyna Olszyna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej, potrzeby są ogromne. Na liście zakupów jest 105 komputerów do nauki zdalnej, projektory, np. do prowadzenia zdalnej rehabilitacji, oraz środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące. Do tego łóżka, szafki, ozonatory i termometry, które pozwolą utworzyć miejsca kwarantanny dla 7 osób w czechowickim domu dziecka. Pomoc trafi do 132 rodzin zastępczych oraz Ośrodka Pomocy Rodzinie i Dziecku w Czechowicach-Dziedzicach i Rodzinnego Domu Dziecka w Janowicach.

W dużej mierze potrzeby wynikają z niszczących efektów pandemii. Wymusiła ona izolację i przeniesienie nauki do domu, co szczególnie ciężko przeżyli podopieczni rodzin zastępczych oraz domów dziecka. – Pojawiły się problemy ze sprzętem do nauki zdalnej, a potem jego obsługą, oraz kolejka do komputera. Do tego opiekunowie musieli radzić sobie także z emocjami dzieci, które nagle zostały pozbawione rehabilitacji i innego wsparcia z zewnątrz. Dzięki nowemu sprzętowi, jeśli dojdzie do powtórki sytuacji, łatwiej będzie sobie radzić – dodaje Katarzyna Olszyna.

Projekt „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID-19” uruchomiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To głównie środki unijne. Umowa wkrótce zostanie podpisana. Pozyskana kwota na poziomie 394 950 zł w pełni pokryje koszty zakupów.

 

Wsparcie dla szpitala

Powiat Bielski otrzymał 685 tys. zł na zakupy inwestycyjne dla Szpitala Pediatrycznego. – Cieszymy się z tego wsparcia. Szpitale podlegające samorządom powiatowym w całym kraju borykają się z kłopotami finansowymi, a obecnie, w dobie pandemii koronawirusa, wydatki znacznie wzrastają. Toteż liczy się każda pomoc – mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Powiat bielski jest dla Szpitala Pediatrycznego organem prowadzącym.

Pieniądze pochodzą z Solidarnościowego Programu Wsparcia Powiatów i Miast na Prawach Powiatu Województwa Śląskiego w Zakresie Ochrony Zdrowia. Symboliczny czek przywiozły do Bielska-Białej Beata Białowąs z zarządu województwa oraz Ewa Żak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Dyrekcja bielskiego szpitala już wie, na co przeznaczy te środki. Jak wyjaśnia dyrektor Ewa Bachta, za przyznane fundusze szpital zakupi sterylizator z myjkami, agregat prądotwórczy, defibrylator oraz łóżka na oddział intensywnej terapii. Dodaje, że o inwestycji w sterylizację w placówce myślano od dłuższego czasu. – Obecny sprzęt sterylizacyjny ma już swoje lata, decyzją Sanepidu od 1 stycznia przyszłego roku musi on zostać wymieniony. Chodzi o sterylizację głównie sprzętu z bloku operacyjnego – mówi dyrektor placówki. (MF)