Na świetnie przygotowanych trasach i przy pięknej pogodzie odbyła się tegoroczna 13. edycja Pucharu Magurki „Śladami Arcyksiężnej Marii Teresy” w biegach narciarskich.
Ci, którzy w ostatnią sobotę stycznia wybrali się, by wziąć udział w zawodach biegowych na Magurce Wilkowickiej nie mają czego żałować. Bo choć warunki atmosferyczne nie rozpieszczały organizatorów, to trasy posiadające homologację Polskiego Związku Narciarskiego zostały przez nich przygotowane na wysokim poziomie, o co szczególnie zadbał komandor zawodów, olimpijczyk Józef Pawlusiak. To z kolei umożliwiło rywalizację zgodnie z ustalonym harmonogramem. – Gratuluję wszystkim tym, którzy wybrali właśnie taką formę aktywności. Mamy naprawdę wspaniałą pogodę, trasy prezentują się doskonale, można więc miło spędzić sobotę – nadmienił na wstępie Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, zwracając się do uczestników, ich opiekunów i licznie zgromadzonych kibiców.
mag 1Punktualnie o godzinie 10:00 na starcie zmagań stanęły najmłodsze dzieci, pokonując odcinek 500 metrów. Następnie przeprowadzono bieg młodzieżowy – dla dziewczyn na dystansie 1000 m, zaś dla chłopców na trasie dwukrotnie dłuższej. Każdy z zawodników tuż po przekroczeniu linii mety otrzymywał pamiątkowy medal, wręczany przez wójta Wilkowic. Mimo dużego wysiłku na twarzach biegaczy pojawiał się uśmiech, oddający satysfakcję z zaliczenia całego dystansu. – Momentami było trudno, ale przy tak świetnych warunkach było też naprawdę fajnie – zgodnie twierdzili młodzi adepci biegów narciarskich, odbierając nagrody w poszczególnych kategoriach – prócz medali i symbolicznych statuetek także upominki rzeczowe, w tym m.in. atrakcyjne pakiety śnieżne.
Tłumy biegaczy, łącznie ponad 100 osób, nie tylko z pobliskiego regionu, ale i Lublina, Rzeszowa, czy Krakowa, pojawiło się w miejscu startu tegorocznego Pucharu Magurki o godz. 12:00. Na 10-kilometrowy dystans wyruszyli wówczas mężczyźni, a tuż po nich również kobiety. Najszybciej z wymagającą, ale i malowniczą trasą poradzili sobie Robert Faron z Zalesia (czas 37:50.1), Tomasz Garbien (38:15.1) i Jacek Staroń (38:57.1). Na „pudle” kobiecych zawodów stanęły: Weronika Jarecka z Bielska-Białej (28:00.4) oraz reprezentujące Wilkowice – Maria Jakubiec (30:30.3) i Zofia Dusińska (30:39.4). – Z poziomu sportowego możemy być bardzo zadowoleni. Trasa okazała się szybka, a sami uczestnicy biegu nie mieli co do ich stanu żadnych zastrzeżeń. Wspólnie przekonaliśmy się, że „trzynastka” nie musi wcale być pechowa – podkreśla z zadowoleniem Marek Kubica, dyrektor organizującego imprezę Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wilkowicach.
mag 3Nagrody za biegowe dokonania wręczono zarówno w kategoriach open, jak i w poszczególnych grupach wiekowych. Dzięki sponsorom, a więc firmom Prosperplast i Grupie Kęty, a także zaangażowaniu samorządów – Gminy Wilkowice, Gminy Łodygowice,  Miasta Bielsko-Biała, Miasta Żywiec oraz Powiatu Bielskiego i Powiatu Żywieckiego – wyróżniający się zawodnicy otrzymali m.in. skrzynki narzędziowe czy torby na zakupy. W uroczystej ceremonii, prócz wójta Janusza Zemanka i przewodniczącego Rady Gminy Marcina Kwiatka, uczestniczyły także olimpijki z terenu gminy – Anna Pawlusiak-Dobija i Agnieszka Szymańczak.

(RED)


mag 4