Kolejna zabytkowa kapliczka w gminie Bestwina przejdzie konserwatorską renowację.

Jak wyjaśnia wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, zostało zlecone wykonanie gruntownych prac restauracyjnych i konserwatorskich kapliczki przydrożnej „Figura Chrystusa na postumencie” z 1814 r. Figura stoi u zbiegu ulic Stefana Kóski i Walentego Furczyka w Kaniowie.

kapliczka-chrystusa

Prace obejmą wykonanie dokumentacji stanu zachowania, usunięcie wstawek, zacierek i łat cementowych, doczyszczenie powierzchni kamienia z wtórnych nawarstwień, fałszywej patyny i przemalowań. Następnie zostanie wykonany zabieg odsolenia piaskowca, całościowa impregnacja wzmacniająca kamień preparatem krzemoorganicznym, sklejenie pękniętych elementów, rekonstrukcja form architektonicznych i rzeźbiarskich, scalenie kolorystyczne jego powierzchni, wzmocnienie struktury poprzez wykonanie zabiegu końcowej impregnacji oraz hydrofobizacji. Prace zakończą się sporządzeniem dokumentacji opisowej i fotograficznej.

Całość kosztować będzie 36 tys. zł, renowacja zakończy się do połowy przyszłego roku, gdy zdemontowana na czas konserwacji figura wróci na swoje miejsce. Prace wykona Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki z Mikołowa, znana z wcześniejszych zabytkowych renowacji, m.in. we wnętrzu kościoła w Bestwinie, a także kapliczki przydrożnej św. Jana Nepomucena przy ul. Kościelnej w Bestwinie, wpisanej do Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami, podobnie jak obecnie remontowany krzyż.

Program ten zawiera więcej pozycji, umiejscowionych na terenie całej gminy. Zgodnie z założeniami w najbliższych latach wszystkie tego typu zabytki sakralne zostaną odnowione pod nadzorem konserwatora zabytków. O kolejności decyduje zarówno ich kulturowa wartość, jak i bardziej przyziemne względy, np. prawny dostęp do kapliczek. Część z nich bowiem usytuowana jest na terenach prywatnych, czasami spornych. (R)

 

Beniowski male (2)

Artur Beniowski,

wójt gminy Bestwina:

Na terenie naszej gminy mamy przynajmniej kilkanaście zabytkowych kapliczek, które są nie tylko miejscem modlitw wiernych naszych parafii, ale mają również wartość kulturową. Zostały wpisane do Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami i sukcesywnie poddajemy je renowacji. Zależy nam bowiem, aby zachować to świadectwo wiary, ale też kultury materialnej naszej gminy. Toteż zamierzamy systematycznie przeprowadzić renowację wszystkich tego typu obiektów zabytkowych, kapliczek i krzyży przydrożnych.