Gmina Czechowice-Dziedzice kontynuuje realizację programu usuwania azbestu na swoim terenie. Do tej pory zlikwidowano już blisko 1700 ton tych szkodliwych wyrobów.

W pierwszym kwartale nowego roku Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach przypomniał o najważniejszych zasadach dotyczących obecności azbestu na budynkach. – To na właścicielu, zarządcy, użytkowniku nieruchomości, na której znajdują się wyroby zawierające azbest, ciąży obowiązek sporządzenia informacji o nich i miejscu ich wykorzystania. Podmioty przekazują ją bezpośrednio marszałkowi województwa. Natomiast osoby fizyczne, niebędące przedsiębiorcami, informację o wyrobach zawierających azbest składają burmistrzowi – podkreślono w stosownym komunikacie do mieszkańców gminy.

Azbest jest substancją stwarzającą szczególne zagrożenie dla środowiska. Stanowiąc połączenie włóknistych minerałów i cechując się odpornością na wysokie temperatury oraz dużą elastycznością, stał się bardzo popularnym w minionym stuleciu materiałem, używanym w budownictwie jako pokrycie dachowe i elewacyjne. Pierwsze ograniczenia dotyczące użytkowania azbestu w Europie Zachodniej zostały wprowadzone w roku 1986. W Polsce uznano go za niebezpieczny kilka lat później. W 2002 r. przyjęto ogólnokrajowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Jego realizację przewidziano na lata 2003-2032, a cel stanowi wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych i środowiskowych spowodowanych azbestem, poprzez sukcesywne usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów oraz odpadów zawierających go.

W gminie Czechowice-Dziedzice wskaźniki odbioru azbestu za ostatnie lata przedstawiają się obiecująco. Od 2003 r. odebrano i przekazano następnie do dalszej utylizacji 1149 ton odpadów tego typu z domów jednorodzinnych i budynków gospodarskich, zaś 548 ton azbestu usunięto z zabudowy wielorodzinnej, co łącznie daje niemal 1700 ton szkodliwych wyrobów. Dodać należy, że odpady azbestowe są na bieżąco odbierane od mieszkańców na podstawie umowy z wybranym wykonawcą. Za ich odebranie i utylizację płaci gmina. (RED)