Koniec sierpnia i początek września to w naszym regionie czas tradycyjnego dziękowania za plony, zebrane podczas żniw. W najbliższą niedzielę zapraszamy na dożynki do Kóz.
Choć mieszkańcy Podbeskidzia coraz rzadziej utrzymują się z pracy na roli, to jednak sołeckie, gminne i powiatowe dożynki gromadzą wielkie tłumy ludzi. To forma podziękowania dla tych mieszkańców naszej ziemi, którzy cały czas związani są z szeroko rozumianą uprawą ziemi, czy to tradycyjnych rolników i hodowców, czy to ogrodników, pszczelarzy, szkółkarzy.
Uczestników podobnych imprez interesuje też, jak wyglądało życie ich przodków, żyjących z uprawy roli. W ich rodzinach po tych czasach przetrwały jedynie opowieści i pozostały skromne pamiątki. Imprezy folklorystyczne, takie jak dożynki są więc świetną okazją do sięgnięcia do korzeni. Tym bardziej, że zespoły artystyczne i różnego rodzaju grupy ze stowarzyszeń, chcących pielęgnować tradycje, coraz lepiej radzą sobie z odtwarzaniem dawnych zwyczajów.
Każda taka impreza jest więc świetną okazją do zobaczenia autentycznych zwyczajów, strojów, tańców, śpiewów, zabaw oraz ? chyba najbardziej poszukiwanego ? skosztowania potraw z naturalnych produktów, które jak przed wiekami, nie znały chemicznych środków ochrony. Liczne warsztaty przygotowania ozdób dożynkowych, przede wszystkim robienia wieńców, ściągają całe tłumy chętnych w każdym wieku. Panie z miejscowych kół gospodyń wiejskich prezentują tradycyjne potrawy, często przygotowywane na oczach ? i z udziałem ? uczestników święta plonu.
Choć więc w rolnictwie pracuje coraz mniej ludzi, z roku na rok dożynki stają się świętem bardziej rozbudowanym, a co najważniejsze, integrującym społeczności gmin Podbeskidzia. Toteż warto się wybrać, zobaczyć na własne oczy i posmakować tradycji regionu.
Zabawa w Kozach
Tegoroczne dożynki w Kozach również zostały zaplanowane na niedzielę 6 września. Ulicami gminy przemaszeruje barwny korowód, a goście będą mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach, m.in. wieńców dożynkowych, czy wypieku chleba.
Punktualnie o godz. 10 kozianie zgromadzą się na placu przy ul. Szkolnej. Stąd do kościoła św. Szymona i Judy Tadeusza wyruszy tradycyjny korowód dożynkowy. Po uroczystej mszy świętej dożynki gminne przeniosą się na teren parku dworskiego. Świętowanie rozpocznie oficjalnie ceremoniał dożynkowy z udziałem starostów, którymi w tym roku zostali Urszula i Krzysztof Tomiczkowie, na co dzień zajmujący się działalnością pszczelarską.
W trakcie niedzielnej imprezy przewidziano konkurs dla pojazdów uczestniczących w korowodzie ? zarówno mechanicznych, jak i zaprzęgowych, którego zwycięzcę poprzez specjalną ankietę wybiorą wszyscy uczestnicy dożynek. Program dnia przewiduje ponadto konkurs na wykonanie wieńców dożynkowych, wypiek smakowitego chleba, a także ? po raz pierwszy ? domowego piwa.
Na scenie zaprezentują się zespoły reprezentujące gminę Kozy. Atrakcje towarzyszące ludowemu świętu to prezentacja parku dworskiego, stoiska i pokazy tematyczne, Fabryka Kreatywności i działania artystyczne wspólnie z Domem Kultury. (RED)