Nowoczesne i przyjazne dla środowiska autobusy jeszcze w tym roku mają wyjechać na ulice Bielska-Białej. Podobną proekologiczną inwestycję realizują Czechowice-Dziedzice.

Przetarg na zakup 50 nowych autobusów ogłosił w tym miesiącu Miejski Zarząd Komunikacyjny w Bielsku-Białej, który wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg ma za zadanie realizować w najbliższych latach projekt, dotyczący rozwoju zrównoważonego transportu miejskiego na terenie Bielska. Zamówienie przetargowe obejmuje dostawę 38 wozów o długości około 12 metrów, oraz dodatkowo dziesięciu jeszcze większych (ok. 18 m) i dwóch mniejszych.

Co ważne, flota miejskiej komunikacji wzbogaci się nie tylko ilościowo. Zakupione przez gminę niskopodłogowe autobusy będą przyjazne zarówno dla podróżujących, jak również dla środowiska jako pojazdy niskoemisyjne. Wszystkie mają być fabrycznie nowe i produkowane seryjnie. Wymogiem wynikającym z przetargu jest zamontowany w nich system monitoringu oraz klimatyzacja.

Pierwsza partia pojazdów ma trafić do stolicy Podbeskidzia jeszcze w tym roku. Pieniądze na transport zagwarantowane zostaną m.in. z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Południowego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji przewidziano na ponad 78 mln zł. Na tę kwotę składa się także wdrożenie w autobusach zintegrowanego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Bielsko nie jest jedynym miastem w regionie, które prowadzi działania na rzecz unowocześnienia transportu miejskiego. Na nabycie niskoemisyjnych autobusów zdecydowały się również Czechowice-Dziedzice, gdzie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej końcem ub.roku konsultowało podobne rozwiązanie z mieszkańcami. Nowe czechowickie autobusy, trzy o napędzie hybrydowym oraz cztery z silnikiem Diesla, spełniającym restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6, mają zostać wyposażone w monitoring i klimatyzację, a także w urządzenia ułatwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z komunikacji. Podobnie, jak ma to miejsce w już jeżdżących autobusach, w nowych wozach również ma działać bezprzewodowy i darmowy dostęp do Internetu. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony przez PKM w lutym. Zadanie opiewa w całości na kwotę ponad 10 mln zł. (MAN)


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.