Inauguracja nowego roku szkolnego w gminie Wilamowice była dobrą okazją do uroczystego otwarcia w Dankowicach okazałej hali sportowej.

Nowoczesna hala przy szkole w Dankowicach była gotowa już na wiosnę, ale wtedy korzystanie z niej, nie mówiąc o uroczystym otwarciu, uniemożliwiła pandemia. Uroczystość udało się zorganizować przed nawrotem epidemii, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. – Cały czas obowiązywał nas reżim sanitarny, nie można było zaprosić zbyt wielu gości. Ale najważniejsze, że szkoła może teraz korzystać z dużej sali i wszystkich związanych z tym udogodnień – mówi burmistrz Wilamowic Marian Trela.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dankowicach Dorota Foltan przypomina, że wcześniej organizacja zajęć wychowania fizycznego wymagała nie lada zabiegów. Lekcje przeprowadzano w trudnych warunkach, organizowano zewnętrzne aktywności, jak np. spacery z kijkami i różnorodne inne formy. Także wyjazdy na basen i na salę gimnastyczną w sąsiedniej Starej Wsi, gdzie tamtejsza szkoła udzielała swojej gościny. – Tułaczka została wynagrodzona wielkim parkietem, gdzie można już swobodnie i bezpiecznie ćwiczyć i korzystać z wszystkich możliwości hali – mówi dyrektor.

Nowy dwukondygnacyjny obiekt liczy ponad 1,3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na parterze mieści się główna sala, są tu też magazyn sprzętu sportowego, szatnie, węzły sanitarne wraz z toaletami, pomieszczenie gospodarcze i pokój instruktorów. Na piętrze urządzono sale tematyczne, rytmiki, magazyn na sprzęt oraz węzły sanitarne. W ramach zadania zostało przewidziane także zagospodarowanie terenu w rejonie budynku.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 5 mln zł, z tego blisko połowa pochodzi z budżetu Gminy Wilamowice, zaś reszta z pozyskanego dofinansowania z Ministerstwa Sportu oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Warto też dodać, że szkoła otrzymała ponad 198 tys. zł ze zwiększonej subwencji oświatowej dla Gminy na wyposażenie budynku hali gimnastycznej z zapleczem. Pieniądze umożliwią doposażenie hali m.in. w piłki do różnych dyscyplin, materace, ławki, drabinki koordynacyjne, mały orbitrek, przyrządy do ćwiczeń siłowych, stoły do tenisa, zestawy do badmintona oraz sprzęt gimnastyczny i lekkoatletyczny. Jako, że część obiektu w Dankowicach zagospodarowana została na nową salę lekcyjną, to również w niej znajdą swoje miejsce m.in. tablica magnetyczna, monitor interaktywny czy edukacyjne zestawy kreatywne. (R)