70-lecia istnienia doczekał się Ludowy Klub Sportowy Pasjonat Dankowice. Na przestrzeni lat klub stał się znaną marką nie tylko na Podbeskidziu. ? Pasjonat ma się dobrze. Będzie istniał dalej i rozwijał się ? mówi Andrzej Sadlok, prezes klubu, odnosząc się tym samym do pojawiających się informacji o rzekomo trudnej sytuacji jubilata.


Z kart historii dankowickiego klubu można dowiedzieć się, że już w okresie międzywojennym różne dyscypliny sportowe w tej miejscowości miały wielu zwolenników. W 1945 roku grupa pasjonatów założyła LZS Dankowice, dając solidne fundamenty pod późniejszą nazwę klubu. Ta po dziś wyraża szacunek dla pełnej poświęcenia pracy działaczy i osiągnięć sportowych zawodników Pasjonata.


Jedno z sołectw gminy Wilamowice stało się znane na cały kraj w latach 90. minionego wieku. Wówczas to piłkarska drużyna seniorów LKS Pasjonat wywalczyła awans do IV ligi, by następnie zanotować jednoroczny pobyt szczebel rozgrywkowy wyżej. Łącznie aż 12 lat klub z Dankowic występował powyżej klasy okręgowej. ? Każdemu klubowi życzyłbym przeżycia tak wspaniałych lat, zwłaszcza, że nie mieliśmy nigdy w Dankowicach możnych sponsorów, którzy gwarantowaliby pokaźny budżet Pasjonata. Po latach cieszymy się z tego, co było. Dawało nam to wszystkim mnóstwo radości. Uważam to za ewenement nie do powtórzenia dla klubu z tak niewielkiej miejscowości ? zaznacza prezes Pasjonata, Andrzej Sadlok, który przeszło 30 lat związany jest z dankowickim klubem.


W Dankowicach mają świadomość, że czasy świetności Pasjonata w kontekście futbolowym minęły. Nieprawdą są jednak doniesienia o rychłym upadku zasłużonego klubu. ? Rundę wiosenną w ?okręgówce? dogramy. Od nowego sezonu dobra materialne dla zawodników będą w sposób znaczny zmniejszone. Proponujemy zawodnikom grę w piłkę w barwach Pasjonata, ale na zasadach czysto amatorskich. Ci piłkarze, którzy zdecydują się zostać stworzą drużynę wspólnie z naszymi juniorami. Nie wykluczam tego, że wystartujemy w klasie A, ale wszystko zależy od kadry Pasjonata. Klub będzie w każdym razie nadal istniał i rozwijał się. Mamy 4 grupy młodzieżowe i na uzdolnionych zawodników zamierzamy postawić ? komentuje sternik klubu, przywołując nazwiska takich piłkarzy, jak Maciej Sadlok czy Mateusz Żyła, którzy w Dankowicach przechodzili piłkarską drogą w rocznikach młodzieżowych.


Chęć wsparcia Pasjonata potwierdzają również władze gminy z burmistrzem Marianem Trelą na czele. ? Zdajemy sobie doskonale sprawę, że dziś wiele klubów przeżywa problemy finansowe. Gminy z własnego budżetu nie są w stanie utrzymywać ich działalności. Natomiast przeznaczamy środki na szkolenie młodzieży. Robimy wszystko, aby klub z takimi tradycjami i znakomitą bazą sportową przetrwał niełatwe czasy ? mówi Gazecie Beskidzkiej, burmistrz Wilamowic.

Pasjonat boisko


I właśnie w oparciu o infrastrukturę sportową przekazaną klubowi w latach 90., Pasjonat funkcjonować ma w przyszłości. Baza ta ? co godne podkreślenia ? przyciągnęła na przestrzeni lat do Dankowic aż 10 oficjalnych meczów międzypaństwowych drużyn juniorskich. ? Chcemy skierować się bardziej w stronę wartości materialnych. Mam tu na myśli profesjonalny, zabudowany pawilon sportowy na obiektach klubowych wraz z miejscami hotelowymi. Pasjonat dysponuje kilkoma boiskami piłkarskimi, do dyspozycji są tu również korty tenisowe. Taką bazą w regionie żaden klub nie może się poszczycić. Społecznie pracujący działacze w Dankowicach włożyli wiele wysiłku w to, by obiekty były utrzymywane w jak najlepszym stanie. Nie możemy tego zaprzepaścić ? podsumowuje Andrzej Sadlok.


Rok 2015 ma przynieść między innymi udostępnienie znacznej części bazy klubowej na potrzeby treningowe Podbeskidzia Bielsko-Biała. Planowane są również obchody z okazji 70-lecia klubu, nad którymi patronat honorowy objął Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Uroczystości przybrać mają formę bloku sportowo-rekreacyjnego dla wszystkich chętnych.


Pasjonat Dankowice w pigułce na przestrzeni lat:
1945 ? założenie LZS Dankowice
1947 ? początek występów w oficjalnych rozgrywkach piłkarskich
1963 ? oddanie do użytku nowego stadionu
1975 ? rozpoczęcie prezesury Andrzeja Sadloka
1979-1980 ? budowa pawilonu sportowego
1980 ? zmiana nazwy na LKS Dankowice
1982 ? powstanie drugiego boiska piłkarskiego
1986-1987 ? rozbudowa pawilonu sportowego
1988 ? przyjęcie nazwy klubu Pasjonat
1990 ? oddanie do użytku pierwszej trybuny widokowej
1992 ? zadaszenie głównej trybuny widokowej
1994 ? awans piłkarzy do IV ligi i otwarcie kortów tenisowych
1996 ? awans piłkarzy do III ligi
2000 ? powstanie trzeciej płyty boiska
2010 ? instalacja sztucznego nawadniania głównej płyty piłkarskiej
2011 ? instalacja sztucznego nawadniania na drugiej płycie piłkarskiej i remont płyt piłkarskich oraz wymiana nawierzchni na kortach tenisowych
2014 ? zabudowa głównej trybuny widokowej