Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze dla Drużyn Seniorów OSP w Porąbce oraz II Otwarte Mistrzostwa Śląska Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników w Bystrej potwierdziły wysokie umiejętności druhów z Podbeskidzia.
W zawodach, przeprowadzonych 3 października w Porąbce na miejscowym stadionie, wzięło udział 15 drużyn męskich seniorów oraz 8 drużyn kobiecych seniorów z terenu powiatu bielskiego, najlepszych w swoich gminach. Przeprowadzono dwie konkurencje bojowe: sztafetę pożarniczą z przeszkodami oraz w ćwiczeniach bojowych. Zarówno wśród pań, jak i panów, zwyciężyły drużyny gospodarzy z gminy Porąbka ? kobieca z OSP Bujaków, męska z OSP Kobiernice. W nagrodę otrzymały ufundowane przez starostę bielskiego Andrzeja Płonkę motopompy.
? Rywalizacja była zacięta, tym bardziej uwidoczniła wysokie umiejętności strażaków ochotników z całego naszego powiatu ? mówi wójt gminy Porąbka Czesław Bułka. Dodaje, że samorządy wiele robią, aby zapewnić bezpieczeństwo na swoim terenie, stąd liczne inwestycje i wydatki na odpowiednie wyposażenie strażaków. ? Co szczególnie cieszy, strażacy stale podnoszą swoje kwalifikacje ? dodaje wójt Bułka.
Z kolei na zawodach 10 października w Bystrej najlepszą drużyną w udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy wśród strażaków ochotników z całej Polski okazał się zespół złożony z druhów OSP z Bestwiny i Kaniowa. W Mistrzostwach wystartowało 19 sześcioosobowych zespołów strażackich z kilku województw. Przez trzy dni strażacy musieli wykonać 6 zadań medycznych oraz 6 zadań pożarniczych, prowadzonych równocześnie, tzn. część drużyny musiała udzielać pierwszej pomocy, gdy pozostali walczyli z zagrożeniem pożarowym. (Ł)