Plan działań kulturalnych dla całej gminy Wilkowice zaprezentuje już wkrótce Agnieszka Sech, od kilku lat mieszkanka Bystrej, wybrana dyrektorem Domu Kultury. Do dyspozycji będzie miała budynek wspaniale odnowionego dawnego kina ?Promyk? w Bystrej.


Po świętach, z licznego grona 18 kandydatów, wybrano w drodze konkursu dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury ?Promyk?, którym została Agnieszka Sech. ? Zależy nam, aby nowy dyrektor jak najszybciej skoordynował działania kulturalne we wszystkich sołectwach gminy Wilkowice i przedstawił nowe pomysły już na najbliższe tygodnie i miesiące ? wyjaśnia wójt Wilkowic Mieczysław Rączka.


Wilkowice dysponują czterema obiektami przeznaczonymi dla kultury ? Starą Szkołą w Wilkowicach, Meszniańskim Ośrodkiem Kultury ?Nad Borami?, Izbą Regionalną ?Stara Solarnia? w Bystrej, a od tego roku także ?Promykiem?. Choć często na wydarzenia kulturalne wykorzystywane są też sale w miejscowych strażnicach OSP, to właśnie odnowiony budynek dawnego kina będzie teraz siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury.


Zbudowany w stylu modernistycznym wraz z bystrzańskim szpitalem Promyk, po gruntownym remoncie robi teraz ogromne wrażenie. Przez lata stał pusty i niszczał, przejęły więc go władze gminy, aby nie dopuścić do dalszej dewastacji. Wójt Rączka przypomina, że od kilku lat Wilkowice starały się o pozyskanie funduszy na kosztowną, wartą 3,5 mln zł modernizację. Przed dwoma laty przygotowany już w 2007 r. projekt techniczny uzyskał 85 proc. dofinansowania z programu transgranicznego.


Kino na piętrze zostało przerobione na wielofunkcyjną salę widowiskową z miejscami dla blisko 140 osób, profesjonalnym nagłośnieniem, systemem wyświetlania wysokiej rozdzielczości oraz oświetleniem scenicznym. Zbudowana została nowa klatka schodowa wraz z windą, zaś na parterze pomieszczenia zostały adaptowane na sale warsztatowe i biurowe. ? Liczymy, że nowy Gminny Ośrodek Kultury stanie się miejscem integrującym społeczność naszej gminy i będzie proponował ciekawy program kulturalny ? dodaje wójt Rączka.