W nowym wydaniu "Gazety Beskidzkiej" piszemy o tym, jak w Wilamowicach po raz pierwszy obchodzono Dzień Języka Ojczystego.

W towarzystwie naukowych rozważań, regionalnego rękodzieła i przede wszystkim we własnym, wyjątkowym języku w piątek 20 lutego po raz pierwszy obchodzono w Wilamowicach Dzień Języka Ojczystego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest na świecie od kilkunastu lat. Teraz ? także w Wilamowicach, miejscowości, w której przed wiekami osiedlili się przybysze z Niderlandów. Ich potomkowie do dziś używają własnego dialektu, choć już nie tak często, jak jeszcze przed wojną.
Język wilamowski, i to nie tylko jego badanie, ale i upowszechnianie, stał się elementem projektu ?Ginące Języki. Kompleksowe Modele Badań i Rewitalizacji?, sfinansowanym z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, a realizowanym przez Wydział ?Artes Liberales? Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze z UW wraz z wilamowianami, zaangażowanymi w utrwalanie języka i tradycji miejscowości, zorganizowali bogaty w program Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach.
Wydarzeniem stało się przedstawienie ?der Hobbit?, a więc ?Hobbit? w języku wilamowskim, w którym licznie wzięli udział uczniowie miejscowej szkoły. W tym języku śpiewano także piosenki i to nie tylko ludowe, lecz także współczesne. O tym, że to język żywy, ze słownictwem nadążającym za technicznymi nowinami, przekonywał Tymoteusz Król podczas warsztatów ?Wymysioerys na wesoło?. Z kolei Justyna Majerska, prezes Stowarzyszenia ?Wilamowianie?, przeprowadziła warsztaty tradycyjnego rzemiosła.
W organizację pierwszego dnia języka ojczystego w Wilamowicach włączyło się wiele osób i organizacji, m.in. Stowarzyszenie ?Wilamowianie?, Zespół Szkół w Wilamowicach, Rada Miasta i Burmistrz Wilamowic, Uniwersytety Warszawski i Adama Mickiewicza. (Łu)

Zobacz również zdjęcia z wydarzenia: FOTO: Święto języka wilamowskiego