jaworze edukacja 2
Placówki oświatowe, funkcjonujące na terenie gminy Jaworze, bardzo aktywnie angażują się w rozmaite projekty, które pozwalają wspomóc wszechstronny rozwój dzieci.


Istotne projekty zrealizowane zostały w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu już w latach ubiegłych. Tu warto wspomnieć o działaniach w ramach zadań ?Edukacja przyszłością Jaworza? oraz ?Rozwój przez nowoczesną edukację w szkołach gminy Jaworze?. Kontynuacją tych programów, których założenia zostały spełnione, jest prowadzony obecnie projekt ?Spójrz inaczej?.


Zainicjowany w lutym 2014 roku, swoim zasięgiem obejmuje on dzieci z klas od 4 do 6 jaworzańskiej ?podstawówki?. Zajęcia mają charakter rozwijający i wyrównawczy, nieocenione są także ich wartości w aspekcie pedagogicznym i psychologicznym. Każdego tygodnia zaplanowano około 50 godzin dodatkowych zajęć. ? Uczestniczy w nich obecnie 185 dzieci, zarówno tych wyróżniających się, jak i mających trudności w nauce. Chętnych nie brakuje, bo tematyka jest naprawdę bardzo ciekawa ? mówi Ewa Cholewik, dyrektor SP nr 1 w Jaworzu.


Dla dzieci przygotowano różnorodne formy zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem nauk przyrodniczych, matematyki, informatyki, języków obcych i języka polskiego oraz ekspresji kulturalnej. Szczególną popularnością wśród uczestników cieszą się koła instrumentalne czy teatralne. Za wyjątkowy uznać można udział w zajęciach z robotyki, podczas których dzieci, składając roboty z modułów konstrukcyjnych, nabywają zdolności manualnych, kreatywności oraz umiejętności współpracy w grupie rówieśników.


Projekt w jaworzańskiej placówce zwieńczy specjalna prezentacja. Dzieci przygotowują własny spektakl teatralny w języku angielskim, wykonują też utwory dzięki umiejętnościom nabytym podczas dodatkowych zajęć. Ponadto przewidziano wyjazdy tematyczne, m.in. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Teatru Muzycznego w Gliwicach, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach-Zdroju, czy elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar.


Ze środków projektowych szkoła nabywa również pomoce dydaktyczne, np. multimedialne programy, tablice interaktywne, podręczniki i materiały do eksperymentów.


jaworze edukacja 3i


 

jaworze edukacja 3w.