Uroczystemu otwarciu hali sportowej w kompleksie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej towarzyszyły niezwykłe emocje sportowe.
ZAMIANA 2Wyjątkowy mecz został rozegrany 20 lutego z okazji uroczystego otwarcia nowej hali. Po dwóch stronach siatki stanęły drużyna „Złotek”, czyli mistrzyń Polski i Europy z lat 2003-2016, oraz siatkarki obecnego składu BKS Stal Bielsko-Biała. Mecz został objęty patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
Budowa nowoczesnej i długo oczekiwanej hali na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej była współfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na ten cel prawie 9,5 mln zł. Decyzję o współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas swojej wizyty w Akademii podpisał 6 marca 2017 r. wicepremier Jarosław Gowin, zarazem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2018 r.
IMG_5041-1-1024x768Przypomnijmy, Akademia od dawna czekała na przestronną halę sportową, m.in. dla sekcji siatkówki, która świetnie sobie radzi zarówno w rozgrywkach akademickich, jak i ligowych. Stara sala z okresu stacjonowania w tym miejscu jednostki wojskowej od dawna nie nadawała się do takich celów. Ta zupełnie nowa ma pełnowymiarowe boiska do siatkówki i koszykówki, wystarczające do przeprowadzania rozgrywek, są też boiska do piłki ręcznej i futsalu. Na potrzeby zajęć dydaktycznych boisko można podzielić na strefy treningowe dla kilku grup. Rozkładane trybuny mieszczą 120 widzów, jest też zaplecze szatniowe, sanitarne i gospodarcze.
Docelowo obiekt będzie dysponował 1400 mkw. zabudowy i liczyć będzie 1700 mkw. powierzchni użytkowej. W drugim etapie powstaną salki fitness z siłownią oraz pomieszczenie do squasha. – Nowa baza sportowa usprawni organizację zajęć i przyczyni się do rozwoju sportu akademickiego – mówi rektor ATH prof. Jarosław Janicki. Już teraz wielu studentów ATH odnosi sukcesy, działając w licznych sekcjach sportowych. Nowy obiekt będzie również udostępniany mieszkańcom Bielska-Białej.
BART2773-1536x1021Uroczyste otwarcie w czwartek 20 lutego zostało zorganizowane jako wielkie wydarzenie sportowe, nie tylko na akademicką miarę. Gości powitał rektor ATH prof. Jarosław Janicki, głos zabrał również wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński, a także prorektor ds. organizacji dr Anna Foltyniak-Pękala oraz kanclerz Akademii Łukasz Siekliński. Na ręce wiceprezydenta Przemysława Kamińskiego przekazana została pamiątkowa koszulka z podpisami zawodniczek dla prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego. Koszulki otrzymali również Janusz Szymura, prezes firmy Rekord SI, Janusz Targosz, prezes firmy Jantar Sp. z o.o., Andrzej Graboś, prezes Firmy Polmotors Sp. z o.o., główni sponsorzy wydarzenia.
BART3084-1536x1044Wyjątkowy mecz uświetnił całe wydarzenie. Po dwóch zwycięskich setach dla BKS-u i przed rozpoczęciem trzeciego seta obie drużyny postanowiły... wymienić się zawodniczkami. Tak wymieszane składy rozegrały zacięty set, w którym zwycięska okazała się drużyna z Aleksandrą Jagieło w składzie. W przerwach wydarzenie uatrakcyjniły pokazy gimnastyczek ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej w Bielsku-Białej. W przerwie po drugim secie odbył się konkurs, w którym udział wzięli wylosowani wśród publiczności kibice. Ich zadaniem było wykonanie zagrywki, która miała trafić w materiałową piłkę mieszczącą się po drugiej stronie boiska. Zwycięzcy otrzymali piłki z podpisami zawodniczek oraz pakiet gadżetów od organizatorów.

(PD)


Prof. Jarosław Janicki,
rektor ATH:
Dziś to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Hala jest piękna, nowoczesna, energooszczędna, przyjazna studentom i zawodnikom. Co niemniej ważne, ma wiele zastosowań, co znacznie ułatwia zarówno prowadzenie różnorodnych zajęć dydaktycznych z wychowania fizycznego studentów, jak i organizację imprez sportowych w wielu dyscyplinach, zwłaszcza sportach zespołowych. Jesteśmy z niej dumni. Nie mam żadnych wątpliwości, że przez długie lata będzie wizytówką Akademii i przyczyni się do rozwoju sportu na naszej uczelni. To niezwykle istotne dla mnie, jako rektora, że studenci mogą cieszyć się z tak doskonałych warunków podczas zajęć sportowych.
ZAMIANA 1