Kolejne działania wpisujące się w proekologiczną akcję „Kozy przyjazne środowisku” realizuje z myślą o swoich mieszkańcach koziański samorząd.
Tutejszy Urząd Gminy przygotował edukacyjny materiał wideo oraz ulotki informacyjne dla mieszkańców z zakresu ochrony powietrza. – Chcemy poprzez różne formy zwracać uwagę naszych mieszkańców na problematykę związaną z czystym powietrzem i odpowiednim paleniem w piecach. Im większa ilość pojawiających się informacji, tym większa szansa na dotarcie do świadomości wielu osób. Edukujemy w ten sposób wszystkich, zarówno młodszych, jak i starszych – mówi Katarzyna Reczko, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Kilkudziesięciosekundowy film, jaki zrealizowany został na zlecenie samorządu na terenie Kóz, przedstawia krótką historię. Wnuczek starannie przygotowuje się do wyjścia na zewnątrz, podczas gdy jego dziadek zakłada odzież roboczą, zabiera worek ze śmieciami i schodzi do kotłowni. W dalszym fragmencie chłopiec bawi się przed domem z radością grając w piłkę. Równolegle dziadek pali w piecu, a odpady wrzuca do właściwego pojemnika. Na zakończenie wspólnie cieszą się tak z ciepła w domu, jak i świeżego powietrza. Produkcja kończy się wnioskiem, iż właściwe palenie w piecu w połączeniu z dozwolonym paliwem ogranicza wydostawanie się do atmosfery szkodliwych związków dla zdrowia. Film obejrzeć można na stronie internetowej gminy www.kozy.pl, w aktualnościach, pod nazwą „Przemyśl, jak i czym palisz w piecu”.
Dla osób, którym przeszkadza zanieczyszczone powietrze, przygotowana została także specjalna ulotka informująca o tym, że palenie śmieci przyczynia się do rozwoju chorób, a nawet do śmierci. – Świadomość społeczna to w różnorodnych inicjatywach proekologicznych absolutna podstawa – twierdzi wójt gminy Jacek Kaliński, któremu w październiku Rada Gminy Kozy powierzyła realizację uchwały „Kozy przyjazne środowisku”.
W listopadzie do szczytnej akcji odnosił się Koziański Bieg Niepodległości. Po biegowej aktywności fizycznej uczestników częstowano przy użyciu sztućców podlegających recyklingowi. Systematycznie mają one zastępować plastikowe wyroby podczas gminnych wydarzeń i w placówkach podległych samorządowi.

(M)