Stanowiska edukacyjne pozwalające na zgłębienie tajników przyrody, pomocne w orientacji drukowane mapy oraz specjalna tablica z panoramą w punkcie widokowym – wymienione elementy powstały nie tak dawno w Brennej na ścieżce prowadzącej po górze Bucze.

Okolice góry Bucze to bez wątpienia jedno z bardziej unikatowych miejsc w regionie, pełne pięknych i rzadkich okazów roślin. Różnorodny i bogaty w aż 80 gatunków ptaków oraz żerujące nietoperze jest tutaj także cały świat zwierząt. I właśnie podkreśleniu tej wyjątkowości posłużył projekt „Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po górze Bucze”, którego realizację współfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na ścieżce pojawiły się m.in. stanowiska edukacyjne oraz tablice z mapami. Odnowiono oznaczenia szlaku, zamontowano również drogowskazy, zaś w punkcie widokowym tablicę z panoramą. Sporym ułatwieniem dla wędrujących przez górę Bucze są także drukowane mapy ścieżki, łatwo dostępne w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie gminy Brenna.

Wędrówkę ścieżką prowadzącą na górę Bucze rozpoczyna się w centrum Górek Wielkich, tuż przed mostem na rzece Brennicy. Aby przejść w całości trasę trzeba zarezerwować około dwóch godzin. To świetna propozycja na rodzinne spacery. Jest także możliwość rozpoczęcia wycieczki od Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, podążając początkowo niebiesko-białym Szlakiem Kamyka, który jest szlakiem łącznikowym do ścieżki.

Po drodze na szczyt dociera się do punktu widokowego, stąd podziwiać można m.in. grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy, pasmo Czantorii, grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej czy pasmo Beskidu Śląsko-Morawskiego z najwyższym szczytem Łysą Górą. Już na samej górze Bucze, prócz różnorodnego świata przyrody, uwagę przykuwają głębokie doły z odsłoniętymi wapieniami cieszyńskimi. Według legendy krążącej wśród miejscowej ludności stał tam niegdyś kościół, który zapadł się pod ziemię. (RED)

sciezka DO WYBORU (1).jpeg