Wojewódzkiej Spartakiadzie Kół Gospodyń Wiejskich towarzyszył w tym roku mały jubileusz. W Wiśle w piątej odsłonie wydarzenia wystartowało 20 drużyn, w tym kilka reprezentujących powiaty regionu Podbeskidzia.
Ogromna dawka pozytywnych emocji i dobrego humoru, ale także zagorzałej rywalizacji w sportowym duchu ? tak przebiegała kolejna edycja Wojewódzkiej Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich, która w tym roku odbyła się pod hasłem ?Jak sie downi na dziedzinie bawióno?. Do zawodów przystąpiło 20 drużyn KGW z powiatu bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, jak również oświęcimskiego i suskiego.
Podczas zawodów panie pokazały, że bez względu na wiek można świetnie się bawić, a przy tym integrować i promować zdrowy, aktywny styl życia. Gospodynie w sześcioosobowych składach w humorystyczny sposób prezentowały swoje zespoły, biegały z jajkiem na łyżce, na specjalnych nartach, z zawiązanymi oczami strzelały na bramkę, skakały na piłce, jeździły na rowerach, czy wreszcie rzucały kapeluszem na odległość. Panie wykazały się również pomysłowością w przygotowaniu wielobarwnych strojów dla swoich drużyn.
Powiat bielski podczas spartakiady reprezentowały panie z kół w Bielowicku, Rudzicy, Mazańcowic (wszystkie z gminy Jasienica) oraz Zasola Bielańskiego (Wilamowice). Przedstawicielkami powiatu żywieckiego były panie z Węgierskiej Górki, Leśnej, Koszarawy i Siennej, zaś powiatu cieszyńskiego ? drużyny z Dzięgielowa, Wisły Głębiec, Zbytkowa oraz Zaborza. Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje okazało się, że podium zajęły w komplecie gospodynie z regionu beskidzkiego. Tytuł mistrza w województwie wywalczyły panie z Zaborza, reprezentujące gminę Chybie, na drugiej pozycji uplasowało się KGW Leśna, a trzecie miejsce zdobyła reprezentacja miejscowego KGW Wisła Głębce.
Impreza zyskała swój niepowtarzalny koloryt także dzięki stoiskom rękodzielniczym i poczęstunkowi tradycyjnymi smakołykami, co przygotowały gospodynie z kół z Bujakowa, Wisły, Dzięgielowa, Zwardonia, Soli i Juszczyny.
Organizatorami spartakiady były: Wiślańskie Centrum Kultury, Rejonowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich, Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Wydział Terenów Wiejskich, Sekretariat Regionalny KSOW i Zespól Szkół nr 1 w Wiśle. Honorowy patronat sprawował burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Wydarzenie w Wiśle odbyło się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. (MAN)

gospodynie 1 INT

gospodynie 2 int