Okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności pań z kół gospodyń wiejskich. Ale ich całoroczna działalność jest o wiele bogatsza.
Ambitne plany na nadchodzące miesiące 2015 r. mają panie z Kół Gospodyń Wiejskich beskidzkiego regionu. Rozpoczęły go licznymi spotkaniami noworocznymi w swoich gminach, niebawem podsumują okresowe działania i wybiorą nowe władze. W najbliższym czasie we wszystkich KGW odbędą się walne zebrania. Dotychczasowe przewodniczące zreferują działania zrealizowane w ubiegłym roku, w niektórych kołach wybrane zostaną nowe władze.

Wiele z tych spotkań zorganizowano w okolicy Dnia Kobiet, by przy okazji wspólnie świętować. ? Każde koło realizuje swoje własne statutowe zadania, bardzo aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym, kulturalnym, oświatowym i gospodarczym swoich Małych Ojczyzn. Dzięki nim nasze wioski i dzielnice miast pięknieją, a miejscowości nie są anonimową pustynią nieżyczliwych sobie osób. Tam, gdzie działają Koła Gospodyń Wiejskich, dzieje się dużo dobrych, potrzebnych i nieprzeciętnych rzeczy ? mówi Danuta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, któremu podlega Rejonowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich. Jej przewodniczącą jest Antonina Górna.

KGW INT 2

Już od kilku lat panie z KGW późną jesienią mierzą swoje siły podczas spartakiady, organizowanej pod hasłami ?Sportowo na wesoło? czy ?Zabawy naszych przodków?. To czas na udowodnienie sobie i innym, że panie z KGW nie tylko śpiewają, tańczą i gotują, ale także świetnie ćwiczą i kibicują.

Na Wielkanoc koła zorganizują przedświąteczne jarmarki i kiermasze, na których królują własnoręcznie wykonane baranki z cukru, mazurki, makowce, czy prześliczne pisanki i inne ozdoby. Z kolei wiosną zespoły regionalne KGW zjadą licznie do Wisły, gdzie 23 i 24 maja w tutejszym amfiteatrze przeprowadzony zostanie kolejny już wojewódzki przegląd. Na scenie zaprezentuje się ok. 50 zespołów, ponad tysiąc wykonawców, a wokół amfiteatru pojawią się stoiska z przepysznymi kołoczami, plackami ze szpyrkami, pierogami i innymi przysmakami. Nie zabraknie również rękodzieła, bowiem panie z beskidzkiego regionu specjalizują się w tworzeniu koronek, biżuterii, obrusów, ozdób świątecznych, szydełkowanych, czy bibułkowych kwiatów, stosując przy tym różnorodne techniki.

W okresie letnim oraz jesiennym często odbywają się konkursy kulinarne na poziomie gminnym i powiatowym. W powiecie bielskim to ?Kulinarne Dziedzictwo?, zaś na Żywiecczyźnie ? ?Próbowacki?. To prawdziwa uczta dla podniebień degustatorów, bo pomysłowość i umiejętności kulinarne pań z KGW nie znają granic. Zarówno smak, jak i estetyka zaprezentowania przeróżnych zup, dań, przystawek, ciast, deserów czy nalewek zachwycają uczestników tych wydarzeń.
Koniec lata to czas dożynkowania. Gospodynie tradycyjnie pomogą więc w organizowaniu święta plonów i obrzędów dożynkowych. Ich wieńce dożynkowe co roku biorą udział w konkursach, podczas których doceniany jest kunszt wykonania, trudność techniki i różnorodność zastosowanych materiałów. 8 września, w dzień Matki Bożej Siewnej, panie z KGW zjeżdżają do Rychwałdu na coroczną Diecezjalną Pielgrzymkę Kół Gospodyń i Kółek Rolniczych. Kilkaset osób w strojach regionalnych składa podziękowania za otrzymane łaski i wyprasza błogosławieństwo na dalszą społeczną działalność. W bieżącym roku panie z KGW będą też uczestniczyć w jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej, który odbędzie się 19 lipca wokół rychwałdzkiego Sanktuarium.