Wójt Jacek Kaliński zaprasza wszystkich zainteresowanych, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku, do wzięcia udziału w konkursie filozoficznym. Jego przedmiotem jest napisanie eseju.

Nietypowy konkurs ogłoszony został w nieprzypadkowym terminie 19 listopada, a więc dokładnie w Światowym Dniu Filozofii. Wójt gminy Kozy Jacek Kaliński wskazał zarazem konkretny temat pracy, którym jest „Odróżnienie prawdy od przekonania”. Regulamin określa, że konkurs polega na napisaniu eseju komentującego pojęcia prawdy i przekonania, a także ich zastosowanie, pochodzenie i rozróżnienie.

Co istotne, konkurs filozoficzny ma charakter otwarty. To oznacza, że przystąpić mogą do niego nie tylko mieszkańcy Kóz, ale i innych miejscowości. Warunkiem jest stworzenie tekstu wyrażającego subiektywną opinię w języku polskim i w przedziale znaków od 4 do 6 tys. ze spacjami. Do eseju, przesyłanego elektronicznie na maila konkurs@kozy.pl lub w wersji papierowej do Urzędu Gminy w Kozach, dołączyć należy informacje takie, jak imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania oraz dane kontaktowe. Po zgromadzeniu wszystkich prac do 6 grudnia br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu przez specjalnie wyłonioną komisję oraz przyznanie nagród, które zapewni czasopismo „Filozofuj”. (M)

Jacek Kaliński,

wójt gminy Kozy:

Pomysł na takie konkursowe przedsięwzięcie, zwłaszcza na poziomie samorządowym, można uznać za w jakimś sensie oryginalny. Pisanie esejów nie jest łatwą sztuką, o czym sam jeszcze w czasie studiów miałem okazję się przekonywać. To jednak bardzo ciekawa forma wyrazu. Umożliwia przekazanie własnych refleksji natury etycznej, estetycznej czy też właśnie filozoficznej. Zawsze jest to natomiast konkretny punkt widzenia danego autora.

Liczę, że konkurs spotka się z pozytywnym odzewem, a w ślad za tym nie zabraknie zgłoszonych prac. Gorąco do tego namawiam tych wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz pozostałych na terenie powiatu bielskiego, którzy mają artystyczne zacięcie. Za istotne uważam to, że motyw przewodni konkursu dobrze wpisuje się w rzeczywistość, w której odróżnienie prawdy od osobistych przekonań faktycznie może czasami przysparzać sporych trudności.