Okres wolny od treningów i meczów piłkarskich w Jaworzu został wykorzystany na przeprowadzenie niezbędnych prac na płycie boiska przy ulicy Koralowej.

– Wczesna wiosna to sprzyjający ku temu czas. Chcemy zadbać o to, aby po zabiegach pielęgnacyjnych nasza murawa była w jak najlepszym stanie – mówi Daniel Bąk, naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Gminy w Jaworzu.

Wertykulacja, a więc pierwsza część prac na jaworzańskim obiekcie, objęła zbieranie starej nawierzchni i oczyszczenie trawnika. Następnie przeprowadzono piaskowanie, do czego wykorzystano aż 26 ton piasku na całą płytę boiska. W dalszej kolejności wykonano tzw. aerację, czyli nakłuwanie boiska w taki sposób, aby piasek wszedł w specjalne otwory, po czym murawę wyszczotkowano. Ostatni etap kompleksowej pielęgnacji to już zastosowanie odpowiedniego nawozu, zabezpieczenie środkami przeciwko grzybom i chwastom, a wreszcie dosiew trawy.

W Jaworzu dodają, że przydatne do zrealizowania wszystkich wspomnianych prac są doświadczenia zdobyte w ub.roku. – Nasze boisko było bazą treningową Mistrzostw Świata do lat 20. Wiedza, jaką uzyskaliśmy, pozwala nam bez dodatkowych kosztów przygotować właściwie murawę do użytkowania – twierdzi Bąk.

Tak szeroki zakres działań przy Koralowej był możliwy zwłaszcza, że w ostatnich tygodniach nie było tu tak gwarno, jak wcześniej, gdy popołudniami regularnie korzystały z boiska drużyny młodzieżowe oraz seniorzy GKS Czarni. – Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby jeszcze tej wiosny odbywały się u nas mecze piłkarskie. Boisko w każdym razie będzie do tego doskonale przygotowane – zauważa wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz. (M)