Kino letnie w Jaworzu – z sześcioletnią już tradycją – cieszy się stałym powodzeniem wśród różnych towarzyskich grup mieszkańców.

Już wiadomo, że w Jaworzu w tym roku nie będzie dużych imprez, m.in. połączonego zawsze z gminnymi dożynkami Jaworzańskiego Września. Także organizacje społeczne ograniczają działalność, gdy pojawia się konieczność wspólnego spotkania. – Uznaliśmy, że chociaż kino w amfiteatrze jesteśmy w stanie tak zorganizować, aby zachować wszelkie konieczne środki bezpieczeństwa związanego z pandemią i nie narażać widzów na ewentualne zarażenie. Zależało nam, aby przynajmniej w ten sposób można było się spotkać w plenerze – mówi wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

Nie zaczęło się dobrze, bo zaplanowany na 26 czerwca inauguracyjny seans trzeba było odwołać z powodu deszczowej pogody. Kolejnym terminem miała być sobota 11 lipca, ale i wtedy prognozy zapowiadały fatalne warunki. Toteż szybko – za pośrednictwem informacji na stronie Facebooka „Kino Letnie w Jaworzu”, przez którą komunikują się ze sobą miłośnicy filmowych seansów w amfiteatrze – przeniesiono spotkanie na dzień poprzedzający. Tym samym w piątek 10 lipca rodziny z dziećmi obejrzały „Kung Fu Panda 3”, a dorośli nieco później „Więźnia Labiryntu”.

Radosław Ostałkiewicz zauważa, że w seansach uczestniczą w dużej mierze te same grupy mieszkańców – towarzyskie i rodzinne, łącznie około 150 osób. – Tak naprawdę o tym myśleliśmy kilka lat temu, gdy organizowaliśmy Kino letnie: mniej o oglądaniu, więcej o wydarzeniu społecznym, integrującym mieszkańców, dającym okazje do poznania się i porozmawiania na świeżym powietrzu. Teraz wprawdzie trzeba zachować dystans, poddać się mierzeniu temperatury i w pewnych momentach mieć założoną maseczkę, ale całe rodziny na kocykach i z wiktuałami potrafią w tych warunkach zorganizować sobie radosny piknik na trawie – dodaje wójt.

Kino letnie jest otwarte dla każdego, w tym roku zaplanowano seanse jeszcze w piątek 21 sierpnia, soboty 29 sierpnia i 5 września, w końcu w piątek 11 września. Organizatorzy w soboty zapraszają również dzieci na bajki. Godziny seansów należy szukać na Facebooku, a jeżeli dwanaście godzin przed zaplanowanym sensem będzie padać deszcz, spotkanie z filmem się nie odbędzie. (Ł)