We wrześniu została otwarta motylarnia. Od razu pojawili się liczni zainteresowani życiem motyli i obejrzeniem ich kolorowych skrzydeł wśród egzotycznej roślinności.

Przypomnijmy, jaworzańska motylarnia powstała tuż obok budynku Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, stanowi jego część i właśnie z Muzeum można się do środka dostać. W konstrukcji w formie kopuły sferycznej o średnicy 9,5 m i wysokości 4,75 m, częściowo przeszklonej, umieszczone zostały rośliny egzotyczne, ale też trochę rodzimych, bo właśnie takie owady – przede wszystkim motyle – będą tutaj mieszkać. – Naszym założeniem było stworzenie kolejnego ciekawego przyrodniczo miejsca w Jaworzu. Motyle są przepiękne, ale zależy nam, aby edukować o całym cyklu ich rozwoju, a więc także, gdy są nierzucającymi się w oczy poczwarkami – wyjaśnia wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

Sfera mieści również inkubatory dla motyli, a także przeszklone formikarium, a więc możliwe do obserwowania z zewnątrz gniazdo mrówek. Są tu również straszyki, chrząszcze, modliszki. Ale oczywiście największe zainteresowanie budzą okazałe motyle, z w pełni rozwiniętymi skrzydłami. Obecnie jest ich około 200, docelowo ma być dwa razy więcej, kolejne wkrótce się zresztą pojawią, sądząc po ilości larw i jaj.

Obiekt był już gotowy przed miesiącem, ale Muzeum czekało z oficjalnym otwarciem aż spora część motyli „napompuje” skrzydła. 19 września oficjalnie otwarto nową część Muzeum. Zwiedzanie motylarni wliczone jest w cenę biletu do Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej – 15 zł dla dorosłych, 10 zł dla dzieci. (R)

motyle (6)

motyle (5)

motyle (4)

motyle (1)

motyle (2)