W sobotę 19 września Jaworze udostępni swoją kolejną atrakcję – motylarnię.

Osobny obiekt w kształcie sferycznego namiotu powstał w tym roku. Zbudowano go pomiędzy Szkołą nr 2 a Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, którego zresztą motylarnia będzie częścią, połączoną specjalnym łącznikiem. Tak naprawdę motylarnia już działa, wypełniają ją wielokolorowe motyle. – Motyle rozwijają się stopniowo od wielu tygodni. Wiele z nich jest obecnie w okresie „pompowania skrzydeł”, a więc tej fazy, która kończy ich rozwój i z którą właśnie nam się one kojarzą. Szacujemy, że właśnie w drugiej połowie września będzie już bardzo dużo dorosłych motyli. Będzie co podziwiać – mówi wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

W motylarni łącznie będzie około 400 motyli, część z nich to przedstawiciele 10 gatunków egzotycznych, ale nie zabraknie i rodzimych okazów. Oprócz tego w tych cieplarnianych warunkach żyć będą również inne owady: modliszki, mrówki żniwiarki – w osobnym formikarium – oraz, uwaga!, olbrzymie karaczany. Radosław Ostałkiewicz liczy, że do czasu otwarcia rozwinie się też jeden z egzemplarzy wielkich motyli.

Początek uruchamiania motylarni przypadł na okres największych restrykcji związanych z pandemią. – Nagle wiele gatunków motyli, które zaplanowaliśmy tutaj hodować, okazało się niedostępne. Trzeba było sporo się naszukać. Ostatecznie motyle przybyły do nas z Wielkiej Brytanii – wyjaśnia wójt.

Motylarnia została zbudowana jako kopuła o średnicy ok. 10 m z licznymi oknami. Namiot wyposażony został w klimatyzatory, w środku już od wielu tygodni stoją m.in. inkubatory dla larw. Pozwoli to zwiedzającym przypatrywać się motylom w różnych fazach rozwoju. Obiekt powstał ze środków budżetu Gminy oraz dofinansowania z Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”. Wybór daty otwarcia dostosowany został do momentu, w którym motyle będą mogły się pokazać w pełnej krasie, ale konkretny termin nie jest przypadkowy. 19 września na całym świecie bowiem obchodzony jest Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, poświęcony chronieniu przyrody. (Ł)

bok 2 do wyboru (1)