W związku z ograniczeniami spowodowanymi koronawirusem w tym roku bogate plany tradycyjnego Jaworzańskiego Września trzeba było ograniczyć do dożynkowego nabożeństwa ekumenicznego.

Ekumeniczne Nabożeństwo Dziękczynne w amfiteatrze poprowadzone zostało wspólnie przez księży z parafii katolickiej i ewangelickiej. Na widowni, z zachowaniem odstępów, zasiedli uczestnicy modlitwy. Pod ołtarzem ustawiono wieńce dożynkowe, nie zabrakło chleba, upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów, choć nie można się było nim podzielić w sposób tradycyjny. Po modlitwie dla zgromadzonej widowni zagrała Grupa Furmana z gościnnym udziałem grupy „Walimy w Kocioł”.

Przypomnijmy, że mający trzy dekady tradycji Jaworzański Wrzesień należy do najpopularniejszych imprez plenerowych w regionie. Jeden dzień zawsze ma charakter dożynkowy, z korowodem, składaniem wieńców, prezentacją gospodarstw, inwentarza i ptactwa domowego oraz oczywiście nabożeństwem ekumenicznym. W czasie weekendowej imprezy nie brakuje też występów muzycznych, dobrej zabawy, konkurencji sportowych, a zawody Strong Drwal dla mistrzów siekiery i piły łańcuchowej zawsze przyciągają duże zainteresowanie. (Łu)

 

Radoslaw Ostalkiewicz GLO

 

Radosław Ostałkiewicz,

wójt gminy Jaworze:

Niewiele plenerowych imprez udało nam się w tym roku przeprowadzić, oczywiście z powodu ograniczeń wynikających z pandemii. Było wiadomo, że nie będziemy w stanie zorganizować tradycyjnego Jaworzańskiego Września, cieszącego się dużą popularnością i to nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy.

Uznaliśmy jednak, że choć część atmosfery tej imprezy spróbujemy zachować, organizując dożynki, a właściwie ich najważniejszą część – ekumeniczne nabożeństwo w podziękowaniu za plony. To wydarzenie mocno integruje naszą społeczność, mieszkańców z parafii katolickiej i ewangelickiej. Cieszę się, że mimo konieczności zachowania dystansu i przestrzegania innych ograniczeń tak licznie w nabożeństwie uczestniczyliśmy.