Za pośrednictwem Internetu przeprowadzono w tym roku finał XII Krajowego Konkursu Energetycznego prof. Jacka Malko „Wszystko zależy od energii!”.

Od sześciu lat w organizacji tego prestiżowego konkursu Gmina Jaworze uczestniczy jako partner, wspierając m.in. Stowarzyszenie Jaworze Zdrój i goszcząc laureatów gali rozdania nagród. – Nasza miejscowość u podnóża Beskidów stwarza odpowiednią atmosferę dla imprez promujących zagadnienia nowoczesnej energetyki, przyjaznej środowisku i klimatowi. Spodobało się u nas organizatorom i wspólnie uznaliśmy, że to właściwe miejsce – wyjaśnia wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

Krajowy Konkurs Energetyczny skierowany jest do młodzieży, której bliskie są naukowe problemy współczesnych społeczeństw, przede wszystkim te związane z energetyką. Konkurs ma na celu nie tylko budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie, ale także umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów, daje młodzieży możliwość zaprezentowania osobistego, krytycznego stosunku do problemów współczesnej energetyki.

W tym roku finałowe rozstrzygnięcie odbyło się za pośrednictwem Internetu w piątek 18 września. Laureatami XII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego zostali: Katarzyna Meller z Gdańska, Karolina Chról, studentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Maksymilian Duszkiewicz z Mielca oraz Teodor Sawicki, student Politechniki Warszawskiej.

Organizatorzy konkursu przyznali także tytuł Ucznia Pełnego Dobrej Energii, wyróżniając Martę Chwastek z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie, Julię Kurdyk z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Oskara Orzechowskiego z Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie, Szymona Cichonia i Arkadiusza Lechwara z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, a także Kamila Kufla i Roberta Rybaka z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. (Ł)