Zainaugurowany został kolejny rok akademicki Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jego formuła w bieżącej edycji dostosowana będzie do sytuacji związanej z pandemią.

W czwartek 1 października miała miejsce uroczysta inauguracja, która z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych odbyła się w jaworzańskim amfiteatrze. Interesujący wykład „Psychologia pozytywna” wygłosił dr Zbigniew Marten, naukowiec i doświadczony psycholog. Spotkanie środowiska seniorów uświetnił występ Kapeli Śtudry, dzięki któremu wśród uczestników zapanowała radosna atmosfera.

Rok akademicki 2020/2021 będzie różnił się od tego, w jakim JUTW funkcjonował do tej pory. – W aktualnej sytuacji społecznej i zdrowotnej nie będziemy w stanie działać w formule najbardziej potrzebnej seniorom, a więc tak bardzo motywujących ich spotkań w rówieśniczym gronie. Mamy jednak nadzieję, że stopniowo będziemy wszyscy uczyli się zachowań w tych zupełnie nowych uwarunkowaniach – mówi dr Anna Klinik, przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu.

By przedstawić słuchaczom możliwie atrakcyjny program, organizatorzy podjęli zakończone sukcesem rozmowy z dyrekcją Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpraca ta gwarantuje możliwość skorzystania z zasobów dydaktycznych, jakie przygotowuje kadra naukowa katowickiej uczelni. Jednocześnie zapewniona zostanie seniorom, poprzez warsztaty w niewielkich grupach, pomoc w przystosowaniu się do wykładów on-line. – Przyzwyczailiśmy naszych jaworzańskich seniorów do oferty na bardzo dobrym poziomie i nie chcemy go obniżać. Może nie będzie aż tak ciekawie, jak dotychczas, bo wartości bezpośrednich spotkań nic nie zastąpi. Ale liczymy, że zaproponowana formuła oraz zagadnienia okażą się dla słuchaczy interesujące i dzięki temu będą mieli w czym wybierać – dodaje dr Klinik. (MA)