W piątek 7 sierpnia na Ziemi Bielskiej królowało kolarstwo. Nie tylko z racji przejazdu peletonu wyścigu Tour de Pologne, ale i wobec przeprowadzonych imprez towarzyszących.

W Wilkowicach sportowe emocje były szczególne, gdyż rywalizację kolarzy poprzedził Gminny Rodzinny Prolog Tour de Pologne. Po przywitaniu licznie zgromadzonych uczestników przez wójta gminy Wilkowice Janusza Zemanka oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marka Kubicę sprzed obiektów sportowych przy ulicy Szkolnej wystartował mający typowo rekreacyjny charakter przejazd miłośników rowerowej aktywności.

Osoby w różnym wieku, od najmłodszych wspieranych przez swoich rodziców aż po seniorów, wyruszyły na łącznie 3,5-kilometrową pętlę ulicami Wilkowic. Po nieco ponad kwadransie jazdy pierwsi zawodnicy pojawili się ponownie w pobliżu GOSiR. Następnie już wspólnie, z dającą się zauważyć radością i satysfakcją na twarzach, kilkadziesiąt kolarzy amatorów pokonało specjalnie przygotowane na wyścig Tour de Pologne miejsce lotnej premii przy ul. Wyzwolenia.

Dla wszystkich uczestników Gminnego Rodzinnego Prologu przygotowano unikatowe pamiątki związane z kolarską imprezą, a więc okolicznościową koszulkę oraz książkę Czesława Langa.

Kilka minut po godzinie 15 do Wilkowic wjechał peleton na trasie 3. etapu tegorocznej edycji Tour de Pologne. Kibice wiwatowali zawodnikom, szczególnie na ul. Wyzwolenia, w którą kolarze skręcili po zjeździe z Przegibka na ul. Żywiecką, wspinając się na punktowaną premię. Peleton podążył następnie w kierunku Łodygowic, a finiszował po pokonaniu przeszło 200 km za sprawą widowiskowych pętli na ulicach Bielska-Białej. (M)

TdP_wilkowice