Od grudnia w bielskim Zakładzie Gospodarki Odpadami działa podczyszczalnia ścieków składowiskowych. W tym roku zostanie przeprowadzona hermetyzacja miejsca dojrzewania kompostu, zaś sama kompostownia wzbogaci się o inwestycje, które radykalnie ograniczą wydobywanie się uciążliwych zapachów.


Uruchomiona właśnie podczyszczalnia ścieków składowiskowych ma stopniowo doprowadzić do osuszenia składowiska, a tym samym ograniczenia przyczyn powstawania fetoru. Joanna Siwek z Zakładu Gospodarki Odpadami wyjaśnia, że kolejnym elementem tegorocznych prac, związanych z eliminacją uciążliwego zapachu, będą działania nad hermetyzacją placu kompostowni. Dzięki temu intensywny zapach, jaki powstaje podczas przerzucania pryzm, nie będzie wydobywał się na zewnątrz.


Znaczące rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów ma przynieść modernizacja kompostowni, także zaplanowana w tym roku. Powstaną cztery dodatkowe bioreaktory, co pozwoli na właściwe składowanie wszystkich odpadów mokrych, jakie tutaj trafiają. Boksy magazynowe wraz z halą kompostowni zostaną zabudowane, dzięki czemu w tym kompleksie będzie możliwe zachowanie podciśnienia, a tym samym utrzymanie zapachu wewnątrz.


Do doraźnych przedsięwzięć, jakie ZGO podjął, aby ograniczyć uciążliwe zapachy, zgłaszane przez mieszkańców, należy zaliczyć dezodoryzację w trakcie przygotowania wsadu oraz przesiewania kompostu, dopalanie gazu składowiskowego, a także badania stężenia zapachów i obecności substancji zapachowych w powietrzu.


Jak wyjaśnia Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, od września 2014 r. trwają działania mające na celu odciążenie kompostowni z nadmiaru odpadów mokrych, które wywożone są w inne miejsca, poza Bielskiem. W 2014 r. wywieziono z ZGO ponad 2,8 tys. ton odpadów. W tym roku te działania będą kontynuowane.


Oprócz nowych inwestycji, ZGO podjął się także stałego informowania grup mieszkańców i rady osiedla w Lipniku o postępach prac nad wyeliminowaniem nieprzyjemnych zapachów z kompostowni. ? Dodatkowo prowadzony jest monitoring uciążliwości zgłaszanych przez mieszkańców ? wyjaśnia prezydent Krywult. Monitoring to rozwiązanie, które pozwala ZGO szybko interweniować w razie skarg na fetor, zgłaszanych przez mieszkańców. Na miejsce udaje się pracownik Zakładu. Jego ustalenia pozwalają określić, co mogło być przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu, a co ważniejsze, w jaki sposób go wyeliminować.