W poniedziałek 16 grudnia 2019 roku odbyła się czwarta edycja konferencji „Nauka Innowacje Biznes”, która łączy biznes ze środowiskiem akademickim. Goście tegorocznej konferencji prezentowali najnowsze rozwiązania pozwalające na transfer innowacyjnych technologii i ich zastosowanie w przemyśle i biznesie.
Celem konferencji jest inspirowanie lokalnego środowiska przedsiębiorców i naukowców do myślenia w perspektywach rozwoju innowacyjności oraz zwiększania efektywności wdrażania nowych technologii. Jest z jednej strony miejscem wysłuchania wykładów osób, które osiągnęły sukces w dziedzinie innowacyjności jak również stanowić płaszczyznę wymiany poglądów i idei pomiędzy światem nauki a biznesem.
– Za nami czwarta edycja Konferencji Nauka Innowacje Biznes. Po raz kolejny Akademia Techniczno-Humanistyczna była miejscem intensywnej i interesującej debaty o współpracy nauki i przemysłu. Gościliśmy przedsiębiorców, samorządowców, naukowców oraz studentów i wspólnie zastanawialiśmy się nad możliwościami finansowania projektów badawczo-rozwojowych. Rozmawialiśmy też o funkcjonowaniu sieci Łukasiewicza, robotach kooperatywnych i fotowoltaice. Myślę, że jak co roku będzie to początek realizacji nowych, wspólnych projektów. Tegoroczna konferencja pokazała, że wszystkie te tematy i współpraca Akademii z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest istotna dla całego regionu – podsumowała konferencję dr Anna Foltyniak-Pękala, prorektor ds. organizacji Akademii Techniczno-Humanistycznej.
– Na dzisiejszej konferencji zaprezentowałem Kobota oraz systemy wizyjne, które umożliwiają Kobotowi patrzenie na to, co się dzieje wokół niego. Teraz w dobie, kiedy praca ludzka staje się coraz droższa, zaczynamy coraz intensywniej myśleć o tym, jak zastąpić pracownika robotem lub zwiększyć jego wydajność. Coraz częściej ten robot musi nie tylko wykonywać pracę bardzo szybko, ale wspomagać zadania wykonywane przez pracowników. Dlatego właśnie rynek Kobotów rośnie co roku o 14 proc. Coraz częściej takie roboty wspomagające pojawiają się w zakładach pracy i przyszli absolwenci uczelni wyższych oraz przedsiębiorcy powinni dostrzegać miejsca, w których pracownik może być wspomagany robotem kooperatywnym – podsumował swoje wystąpienie na konferencji dr inż. Wojciech Legierski Prezes Cocreated Sp. z o.o.
Bogaty program zaowocował wypracowaniem wielu rozwiązań, które pozwolą na transfer nowych innowacyjnych idei do lokalnych przedsiębiorstw. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję.

Paweł Dzierza


innowacje (1)


innowacje (4)