Młócenie cepem, koszenie kosą, żęcie sierpem, wiązanie snopków i klepanie kos to konkurencje drugiego Josiynickiego Żniwowania, jakie odbyło się w pierwszą sobotę sierpnia. Gminnej zabawie towarzyszyło Święto Powiatu Bielskiego oraz konkurs ?Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego?. Zabawa trwała do białego rana.
? Chcemy pokazać, z jakimi przeciwnościami zmagali się nasi dziadkowie, nie mając do pomocy nowoczesnych maszyn. Wszystko ogarniali siłą własnych rąk, by później zjeść ze smakiem chleb ze syrym i napić się kiszki ? mówił wójt Janusz Pierzyna otwierając Josiynickie Żniwowanie.
Na imprezę plenerową, która swoim charakterem nawiązuje do dawnych tradycji zbierania zbóż, zjechały drużyny z sołectw Biery, Mazańcowice, Świętoszówka, Iłownica, Łazy, Grodziec, Jasienica, Wieszczęta, Landek, Rudzica, Roztropice oraz sąsiadujących gmin ? drużyny z Jaworza, Kóz oraz Bestwiny. Przyjechała również ? po raz drugi ? drużyna z Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice w województwie opolskim, miejscowości zaprzyjaźnionej z gminą Jasienica.
Ciekawostką było koszenie zboża przez włodarzy gmin. Wójt Pierzyna zaprosił wiceburmistrza Wilamowic Stanisława Gawlika, wójta Porąbki Czesława Bułkę oraz wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza, aby pokazali, że wójtowie i burmistrzowie też potrafią jeszcze kosić tradycyjną kosą. Ta prezentacja wzbudziła wielki aplauz publiczności.
Organizatorzy, wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, starosta bielski Andrzej Płonka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, zadbali, by goście się nie nudzili. Oprócz turnieju żniwiarskiego i pokazów kulinarnych odbyły się występy zespołów regionalnych, orkiestr dętych, pokaz mażoretek i walk wojów. Wystąpił także znany i lubiany zespół ?Baciary?. Nie zapomniano również o najmłodszych, na których czekały liczne atrakcje.

Wyniki Powiatowego Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi ?Josiynicki Żniwowani 2015?:


Kategoria Żęcie sierpem:
1. Sołectwo Mazańcowice
2. Sołectwo Rudzica
3. Sołectwo Jasienica
Kategoria Koszenie kosą:
1. Sołectwo Rudzica
2. Sołectwo Jasienica
3. Gmina Jaworze
Kategoria Młócenie cepem:
1. Sołectwo Roztropice
2. Sołectwo Jasienica
3. Sołectwo Wieszczęta
Kategoria Klepanie kosy:
1. Sołectwo Iłownica
2. Gmina Jaworze
3. Sołectwo Jasienica
Kategoria Drużynowa (dla najlepszej drużyny):
1. Sołectwo Jasienica
2. Sołectwo Rudzica
3. Gmina Jaworze

Nagroda specjalna trafiła do Sołectwa Biery za najładniejszą prezentację drużyny.