Aż 35 zespołów wystartowało w tegorocznym konkursie ?Kulinarne Dziedzictwo Powiatu bielskiego? w Jasienicy. W tym roku konkurs, stanowiący już stały element Święta Powiatu Bielskiego, towarzyszył Josiynickiemu Żniwowaniu, dorocznej imprezie Gminy Jasienica.
Organizator konkursu ? Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej ? wykorzystało okazję rywalizacji żniwiarskiej, aby motywem przewodnim zmagań kulinarnych uczynić właśnie dania i napoje związane z okresem żniw. I też na każdym prawie stoisku można było znaleźć tradycyjne kulinaria, jakie w okresie żniw przygotowywano na obiad, niesiony z domu na pola dla żniwiarzy.
? Podczas konkursu doskonale było widać całe bogactwo ziemi bielskiej, złożonej przecież z tradycji zarówno śląskocieszyńskiej, jak i małopolskiej. Cieszy to, że konkurs przyciąga coraz więcej zainteresowanych zespołów, nie tylko pań z kół gospodyń wiejskich, ale i innych grup, zainteresowanych historią i kulturą naszej ziemi. Cieszy również, że jak na moje podniebienie, to jednocześnie poziom konkursu z roku na rok wzrasta, bo potrawy są coraz smaczniejsze ? mówi ?Gazecie Beskidzkiej? Andrzej Płonka, starosta bielski.
Po zmaganiach konkursu żniwiarskiego wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali swaczyną, czyli dawnym posiłkiem podawanym podczas pracy w polu. Składała się na niego pajda białego chleba z grubo posmarowanym masłem i białym serem łączonym z miodem. W ten upalny dzień swaczyna smakowała wyśmienicie.
Konkurs Kulinarne Dziedzictwo to prawdziwa kopalnia wiedzy, w której można odkryć nie tylko same produkty żywnościowe, specyficzne dla danego regionu, ale również jest to okazja do zapoznania się z rodzimą historią, tradycją oraz unikatową sztuką kulinarną, korzystającą z tradycyjnych receptur. Jury z uwagi na charakter pracy przy żniwach zwracało uwagę na potrawy, które gasiły pragnienie (domowej produkcji podpiwki, kwaśne mleko), były łatwe do przetransportowania i spożycia w polu (wspomniana swaczyna, a także bułeczki, kołacze z serem czy sezonowymi owocami typu śliwki i jabłka). Sezonowymi letnimi zupami były wszelkie polewki z maślanki, czy serwatki.
Komisja Oceniająca pod przewodnictwem Jolanty Konior, kierownika Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki dokonała oceny w 5 kategoriach. Wszystkim uczestnikom Przeglądu przyznano równorzędnej wartości nagrody rzeczowe oraz dyplomy uczestnictwa w przeglądzie. Komisja oceniająca przyznała dodatkowo 5 statuetek wyrzeźbionych przez twórcę ludowego Czesława Kubika za najbardziej tradycyjną potrawę w kategoriach: zupy ? KGW WILAMOWICE, MOĆKA Z CHLEBEM, danie główne ? ZESPÓŁ REGIONALNY ?KOZIANIE?, PLACEK ZIEMNIACZANY ZE ŚMIETANĄ, produkt ? KGW RUDZICA, ŻEBROCZKA, ciasta i desery ? KGW BIELOWICKO, KOŁOCZ ŚLĄSKI, napoje i nalewki ? KGW NR 1 JAWORZE, PODPIWEK.
Nagrody przyznali również: redakcja Miesięcznika ?Mój Powiat? za najlepszą aranżację stoiska dla STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ KANIÓWKA, Rejonowy Związek Kół i Organizacji Rolniczych dla KGW BYSTRA ? ZA NAJBARDZIEJ TRADYCYJNE STOISKO oraz Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla KGW MIĘDZYRZECZE DOLNE ? ŻEBERKA WĘDZONE W ŚMIETANIE Z ZIEMNIAKAMI.
Na Święcie Powiatu Bielskiego nie zabrakło zmagań sportowych. Organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody w żonglerce piłką, rzutami woreczkami do koła czy cieszący się największą popularnością rzuty ziemniakami do wiklinowego koszyka. (R)


Wyniki przeglądu ?Kulinarnego Dziedzictwa Powiatu Bielskiego?
Kategoria - ZUPY:
KGW WILAMOWICE ? MOĆKA Z CHLEBEM
Kategoria ? DANIE GŁÓWNE:
ZESPÓŁ REGIONALNY ?KOZIANIE? ? PLACEK ZIEMNIACZANY ZE ŚMIETANĄ
Kategoria - PRODUKT:
KGW RUDZICA - ŻEBROCZKA
Kategoria ? CIASTA I DESERY:
KGW BIELOWICO ? KOŁOCZ ŚLĄSKI
Kategoria ? NAPOJE I NALEWKI:
KGW NR 1 JAWORZE - PODPIWEK
Redakcja Miesięcznika ?Mój Powiat? przyznała wyróżnienie za najlepszą aranżację stoiska.:
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ KANIÓWKA
Rejonowy Związek Kół i Organizacji Rolniczych nagrodził:
KGW BYSTRA ? ZA NAJBARDZIEJ TRADYCYJNE STOISKO
Przyznano również nagrodę Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego:
KGW MIĘDZYRZECZE DOLNE ? ŻEBERKA WĘDZONE W ŚMIETANIE Z ZIEMNIAKAMI