Premiera Teatru Polskiego i spektakl gościnny, wernisaż wystawy i dzień wolnej sztuki w BWA, wykłady ciekawych osób, wymiana ciuchów i warsztaty wypieku babeczek. Coś w ten weekend z pewnością będzie można zrobić.

Teatr


W piątek 17 kwietnia o godz. 19 długo oczekiwana premiera w Teatrze Polskim ? ?Lalka? w reżyserii Anety Groszyńskiej, w adaptacji Artura Pałygi, z okazji 125 lat od pierwszego wydania powieści. Fot. Monika Stolarska. W obsadzie znaleźli się Kazimierz Czapla, Jadwiga Grygierczyk, Oriana Soika, Adam Myrczek, Maria Suprun, Jerzy Dziedzic, Barbara Guzińska, Grzegorz Sikora, Rafał Sawicki, Marta Gzowska-Sawicka, Tomasz Lorek, Piotr Gajos, Daria Polasik, Sławomir Miska, Witold Mazurkiewicz, Bożena Germańska, Michał Czaderna, Krzysztof Maciejowski, Aleksander Pestyk, Jagoda Krzywicka.
Z kolei w sobotę 18 kwietnia o godz. 18 Bielskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl teatralny ?enVogue? z Marią Pakulnis, Darią Widawską, Kamilą Pruban i Beatą Kawką. Opowieść o kobiecie zawodowego sukcesu, ale marzącej o szalonej miłości.

Wystawy i poezja


Przez cały weekend Galeria Bielska BWA ma propozycje dla gości.
W piątek 17 kwietnia o godz. 18 zaprasza na ?Rozmowę? ? wernisaż prac malarskich i rysunku Janusza Karbowniczka. Pół godziny wcześniej rozpocznie się oprowadzanie autorskie po wystawie. Ekspozycja prezentuje 40-letni dorobek artysty, związanego ze środowiskiem katowickim, a od kilku lat mieszkającego w Bielsku-Białej.
Zaś sobota 18 kwietnia od godz. 12 upłynie jako Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Bielskiej BWA. Po raz pierwszy placówka włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej, mającej na celu pokazać gościom muzeów i galerii inny od typowego sposób zwiedzania ? wolny i refleksyjny, a także uświadomić im, że do obcowania ze sztuką wcale nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, czy odpowiednie wykształcenie. W tym roku uwaga zostanie skupiona na pięciu dziełach, a przy obiektach będą stać znawcy i miłośnicy. W Bielsku zostaną zaprezentowane dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA: Bożeny Grzyb-Jarodzkiej, Pawła Matyszewskiego, Andrzeja Urbanowicza, Barbary Konopki oraz Krzysztofa Zarębskiego. Koordynatorem jest Justyna Łabądź, pracownik merytoryczny Galerii.
A w niedzielę 19 kwietnia o godz. 11 czeka nas 85. Bielska Edycja Krakowskiego Salonu Poezji ?Dziwna dziewczyno ? jesteś tak wieloma kobietami dla tylu ludzi??. Wiersze Sylvii Plath oraz Haliny Poświatowskiej czytać będą Oriana Soika i Daria Polasik, aktorki Teatru Polskiego w Bielsku- Białej.
Organizatorami są Centrum Sztuki ?Kontrast? i Galeria Bielska BWA.
W piątek 17 kwietnia o godz. 17 na wernisaż wystawy obrazów ?Kobiety? Marii Posłusznej w ?Galerii w Sieni? zaprasza zaś Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach. Podczas wernisażu swoje wiersze zaprezentuje Weronika Grabska-Martyniak.

Muzyka


Piątek 17 kwietnia to drugi dzień XVI Spotkań Amatorskich Grup Artystycznych ?Saga 2015?, zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Na scenie Domu Kultury w Kozach tego dnia występować będą zespoły muzyczne i wokalne z całego regionu.
Na dwa wydarzenia muzyczne w ten weekend zaprasza Miejski Dom Kultury ? Kino ?Świt? w Czechowicach-Dziedzicach
W piątek 17 kwietnia o godz. 17 w sali widowiskowej rozpocznie się widowisko edukacyjno-rozrywkowe czechowickiego Teatru Muzycznego ?Movimento? oraz tancerki ze Studio Tańca MDK. To ostatnie już wydarzenie czechowickiego tygodnia Festiwal Kultur Świata ? Europa.
Z kolei w niedzielę 19 kwietnia o godz. 15 rozpocznie się koncert charytatywny ?Lubię mówić z Tobą?, z występem zespołu Akurat. Na koncert zaprasza Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ?Pomoc Raduje?. Wystąpią również uczniowie czechowickich szkół, a dodatkowo uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 zaproszą na degustację specjałów kulinarnych. Całkowity dochód z koncertu będzie przeznaczony na wspomaganie rozwoju podopiecznych Stowarzyszenia, w tym na zakup pomocy ułatwiających komunikację. Koncert został objęty patronatem honorowym Starosty Bielskiego oraz Burmistrza Miasta Czechowice-Dziedzice.

Ludzie z pasją


Jeszcze jedno weekendowe zaproszenie Miejskiego Domu Kultury ? Kino Świt? w Czechowicach-Dziedzicach, tym razem do Piwnicy Muz.
W piątek 17 kwietnia o godz. 19. dr Edelgarda M. Foltyn i dr Eugeniusz Foltyn wystąpią z wykładem ?Z najstarszych dziejów Czechowic-Dziedzic i okolic. W świecie człowieka średniowiecza i czasów wczesnonowożytnych.? To czwarty wykład ze znanego już cyklu ?Człowiek ? Ziemia ? Wszechświat?. Autorzy zajmują się problematyką epoki kamienia i wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu klasyfikacji kulturowej, osadnictwa, wierzeń, relacji człowiek środowisko, gospodarki, budownictwa obronnego, petroarcheologii. Wstęp wolny.
W piątek 17 kwietnia o godz. 18 w szkole w Grodźcu wystąpi z kolei Józef Michałek z multimedialną prezentacją ?Kultura pasterska w Beskidach ? Wałasi i Górale?. Autor jest prezesem oddziału Górale Śląscy Związku Podhalan. Wieczór żywego folkloru wzbogaci także występ miejscowej młodzieży, laureatów Konkursu Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego. Organizatorami są Zarząd Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy. Wstęp wolny.
W niedzielę 19 kwietnia o godz. 16 Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach zaprasza na multimedialną prezentację slajdów Kamy Guzik ?Rowerem przez Bałkany?.

Coś ciekawego


Coś ciekawego można zrobić razem z filią w Rudzicy jasienickiego GOK, który zaprasza na warsztaty przygotowywania cupcakes, czyli pysznych babeczek z delikatnym kremem. Spotkanie odbędzie się w piątek 17 kwietnia w filii GOK w Rudzicy o godz. 17. Warsztaty są płatne (20 zł od osoby), ale i tak lepiej wcześniej zarezerwować miejsce.
Także w piątek 17 kwietnia o godz. 19 na Wieczorek Filmowy zaprasza Piwnica, czyli Młodzieżowe Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu. Do wybory: ?Głupi i głupszy? oraz ?Bogowie?.
W niedzielę 19 kwietnia, od godz. 14 do 18 coś ciekawego dla pań proponują organizatorki Swap party, czyli imprezy, polegającej na wielkiej wymiance ciuchów. W All Stars Pub w Bielsku-Białej będzie można się wymienić lub sprzedać ubrania, torebki, buty i akcesoria. Dodatkowo można przynieść nietrafione prezenty, takie jak biżuteria, czy kosmetyki. Wstęp wolny.