Z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ?Arka? z Bielska-Białej rozpoczęła się trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii ?Listy dla Ziemi?. W tym roku w szczególny sposób uwagę zwrócono na problem właściwej gospodarki odpadami.


Przewodnim motywem tegorocznej odsłony jest hasło ?Nie bądź jednorazowy?. ? Nasza kampania ma co roku główne przesłanie, które wynika z bieżących potrzeb społecznych i ekologicznych w Polsce. Tym razem uznaliśmy, że palącym problemem jest brak skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych ? tłumaczy założenia tegorocznego przedsięwzięcia Wojciech Owczarz, prezes bielskiej Fundacji.


Akcja ?Listy dla Ziemi? skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W tym roku zaplanowano objęciem tą kampanią społeczną około 300 tys. młodych osób. Podczas stacjonarnych warsztatów w różnych miejscach w Polsce dzieci stworzą listy, w których wskażą dorosłym na dobre ich zdaniem praktyki w zakresie gospodarki odpadami w domach. Nowością tegorocznej kampanii jest możliwość napisania listu w formie cyfrowej, dzięki specjalnej aplikacji na stronie www.listydlaziemi.pl.


Listy dla Ziemi 2
Tradycyjnie eventy w ramach kampanii ?Listy dla Ziemi? będą miały formę happeningów, łączących dobrą zabawę z edukacją ekologiczną. Tak było w połowie kwietnia w Bielsku-Białej, gdy pojawili się aktorzy na szczudłach oraz potężne kule, symbolizujące naszą planetę i niską emisję.


? Akcję zorganizowaliśmy po raz pierwszy w 2013 roku i szybko stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Cieszymy się, że systematycznie coraz liczniejsze grono samorządów, czy placówek oświatowych włącza się w to przedsięwzięcie ? zauważa Owczarz. ? Polacy nie radzą sobie z odpowiednią segregacją odpadów. Już na etapie zakupów zapominają o tym, że każdy produkt to także jego opakowanie, za które dodatkowo płacimy. Jednocześnie wciąż zbyt mało wiemy o recyklingu, a więc jesteśmy słabo zmotywowani do uważnej selekcji odpadów. W szerszej perspektywie hasło ?Nie bądź jednorazowy? odnosi się także do tego, że świat, w którym żyjemy nie jest jednorazowy. Bo następne pokolenia też będą z niego korzystać ? dopowiada prezes Fundacji Ekologicznej ?Arka?.