Wkrótce główna ścieżka rowerowo-piesza, przechodząca przez gminę Wilkowice, wzbogaci się o dodatkowe lampy ledowe. – Poprawią one bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na tej bardzo popularnej drodze – mówi wójt Janusz Zemanek.

Ścieżka biegnie wzdłuż drogi w stronę Buczkowic, jeszcze niedawno głównego połączenia Bielska i Śląska ze Szczyrkiem. Choć po wybudowaniu drogi ekspresowej i połączenia w Buczkowicach ruch zmalał, to w dalszym ciągu jest on na tym odcinku bardzo intensywny.

– Wzdłuż całej drogi ustawiono oświetlenie ogólne, jednak obecne lampy dają zbyt mało światła, aby po zmroku na drodze dla pieszych i rowerzystów użytkownicy byli dobrze widoczni. Dlatego zdecydowaliśmy się na zbudowanie dodatkowego oświetlenia, przeznaczonego tylko dla tej ścieżki – wyjaśnia wójt gminy Wilkowice.

Oświetlenie powstanie w dwóch etapach. Obecnie zostanie wybudowane na odcinku ok. 1,5 km od ul. Nowej w Bystrej w kierunku Buczkowic, do ul. Agrestowej w Mesznej, a więc w rejonie szkoły. Jak wyjaśnia wójt, wkrótce w tym miejscu będzie budowane odwodnienie terenu, dlatego kolejny odcinek, ok. 800 m do samej granicy z Buczkowicami, powstanie po zakończeniu prac ziemnych. Łącznie na istniejących słupach oświetleniowych zostanie zamontowanych blisko 60 nowych opraw oświetlenia LED – 37 teraz, kolejnych 20 w drugim etapie. Realizacja pierwszego etapu kosztować będzie 150 tys. zł, wydatki pokryje budżet Gminy.

To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Mesznej i Bystrej, ale wszystkich turystów, zwłaszcza na rowerach, którzy udają się w ten rekreacyjny zakątek powiatu. Tym bardziej, że w najbliższym czasie gmina Buczkowice planuje zbudować dalszy ciąg ścieżki rowerowo-pieszej wzdłuż drogi na swoim terenie. Powiedzie ona od granicy z Meszną aż do ronda w Buczkowicach. Przypomnijmy, że zaraz za rondem wzdłuż Żylicy prowadzi ścieżka do Szczyrku w jednym kierunku i do Rybarzowic w drugim, która umożliwia bezpieczną, rekreacyjną jazdę wśród zieleni i szumu malowniczej rzeki. (Łu)