Satysfakcjonujące efekty przyniósł projekt mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”. Specjalny bus Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zawitał także do kilku gmin Ziemi Bielskiej.

Wymowne liczby pokazują, jak szeroki zasięg i zainteresowanie przyniosła realizacja innowacyjnego projektu. Bus mobilnego biura przejechał w okresie niespełna trzech miesięcy aż 8 tysięcy kilometrów i zaparkował na terenie 104 gmin. Eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielili łącznie 3236 porad i – co istotne jako wymierny skutek akcji – przyjęli 326 wniosków o dofinansowanie. – To bardzo dobry wynik. Skutecznie rozpropagowaliśmy program „Czyste Powietrze”. Nie wykluczam, że powtórzymy tę akcję w następne wakacje – przyznaje Tomasz Bednarek, prezes katowickiego Funduszu.

Najczęściej pojawiające się pytania podczas spotkań z mieszkańcami dotyczyły termomodernizacji czy wymiany tzw. kopciuchów. Chętnie korzystano również z pomocy już bezpośrednio przy wypełnianiu wniosków o dotacje. – Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka, który uczestniczył m.in. w inauguracji projektu, jaka miała miejsce w lipcu w Pszczynie.

Mobilne biura programu Czyste Powietrze realizowały dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – w Katowicach oraz Krakowie. Pierwotnie pilotażowy projekt miał trwać do końca sierpnia, ale ze względu na olbrzymie zainteresowanie zarząd katowickiego Funduszu zdecydował o wydłużeniu tego terminu także na wrzesień. W powiecie bielskim z porad można było korzystać w Czechowicach-Dziedzicach, Jasienicy, Jaworzu oraz Kozach, poza tym bus odwiedził gminy na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie. Ostatnim jego przystankiem na proekologicznej trasie była Ruda Śląska. (R)