Delegacje miast partnerskich gminy Wilamowice z Hornej Súčy, Rajeckich Teplic, Dolnego Benešova, Klanjca, Kisújszállás, Županji oraz strażaków z Serbii, Siedmiogrodu i Węgier 3 i 4 czerwca wzięły udział w tegorocznych Wilamowskich Śmiergustach.
Główna część spotkań odbyła się na stadionie LKS Wilamowiczanka. Podczas otwarcia burmistrz Marian Trela przywitał gości z Polski i zagranicy. Podkreślił, że wzajemne poznawanie swojej narodowej i regionalnej kultury sprzyja zbliżaniu między mieszkańcami różnych krajów. Na scenie, ustawionej obok boiska Wilamowiczanki, przez dwa dni zaprezentowały się grupy artystyczne działające pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach, m.in. zespół wokalno-taneczny „Kurtynka”, Studio Baletowe „Classica” oraz mażoretki „Nemezis”, „Wiraże” i „Gracja”, a także zespoły z miast partnerskich.
Na terenie klubu sportowego ustawiono stoiska gastronomiczne, przy których goście oddali się degustacji potraw, przyrządzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Z kolei jednostka OSP z Wilamowic przygotowała pokaz strażacki. W trakcie występów na murawie boiska „Fabryka Radości” zapewniła dzieciom wiele atrakcji, konkursów plastycznych, licznych zabaw z postaciami z bajek i to, co najbardziej cieszy maluchy, czyli malowanie twarzy. Ponadto, w trakcie trwania całej imprezy na dzieci czekało wesołe miasteczko. Wieczorami odbywały się koncerty, na których gwiazdami były zespoły Andre i After Party.
Imprezie towarzyszyły warsztaty, poświęcone popularyzacji tolerancji. Gmina Wilamowice otrzymała dofinansowanie z Programu Europa dla Obywateli na realizację projektu pn. „Popularyzacja polityki pomocy imigrantom przez UE – partnerska kampania antyrasistowska i antyksenofobiczna”.

(Łu)


SMIERGUSTY (13)


SMIERGUSTY (9)


SMIERGUSTY (5)


SMIERGUSTY (1)


SMIERGUSTY (4)