Spotkania, prelekcje, odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji i wymiany przestarzałych pieców czy też kompleksowa pomoc w wypełnianiu wniosków – tak działają mobilne biura programu „Czyste Powietrze”.

Innowacyjny projekt, w obecności ministra klimatu Michała Kurtyki, zainicjowany został 8 lipca w Myślenicach w województwie małopolskim. Tam też wyjaśniono funkcjonowanie mobilnych biur, których organizacji podjęły się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska w Katowicach i Krakowie.

– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby gmin i ich mieszkańców. Jeśli ten pilotażowy wakacyjny projekt się sprawdzi, to rozważymy wprowadzenie wyjazdów mobilnego biura programu „Czyste Powietrze” na stałe. Dostajemy bowiem sygnały, że jest wiele osób zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu to dla nich często zbyt duże obciążenie – podkreślił Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Już dzień po inauguracji mobilne biuro wyruszyło w trasę, pojawiając się na rynku w Pszczynie. W trakcie kilku godzin pobytu nie zabrakło osób chętnych do skorzystania z wiedzy pracowników Funduszu. Mieszkańcy pytali m.in. o wymianę tzw. kopciuchów, terminy ubiegania się, warunki i skalę dotacji, ale również inne działania, na które można uzyskać finansowe wsparcie. Podobne zainteresowanie wzbudziły wyjazdowe punkty w Mikołowie, Sosnowcu i Zabrzu.

Szacuje się, że mobilne biura przejadą w okresie wakacyjnym ponad 4 tysiące kilometrów w każdym z województw. Spotkania będą bezpieczne dla mieszkańców, przy zachowaniu wszystkich rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jak zakładanie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego. (M)

 

NOWE ZASADY


Począwszy od połowy maja br. nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” odbywa się na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to:

- uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi

- zastosowanie nowego formularza wniosku o dotację, bazującego tam gdzie to możliwe na oświadczeniach wnioskodawcy

- integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków

- powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność

- skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni

- wsparcie możliwe do uzyskania na przedsięwzięcia złożone nawet do pół roku przed datą wniosku o dofinansowanie

Dodatkowo od 10 czerwca, niezależnie od formuły tradycyjnej, wprowadzona została opcja złożenia wniosku bez wychodzenia z domu – strona www.gov.pl, zakładka „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”.

mobilne powietrze 2