Przy okazji budowy kanalizacji w Czańcu okazało się, że zabytkowy most wymaga pilnego remontu.
Z kamiennego mostu nad Młynówką Czaniecką na ul. Królewskiej zaczęły się osypywać spore fragmenty. ? Przy okazji budowy kanalizacji w sąsiedztwie stwierdziliśmy, że most stwarza zagrożenie ? wyjaśnia wójt gminy Porąbka Czesław Bułka. Niewielki mostek, o wyraźnym ograniczeniu tonażu, w ostatnich latach często był wykorzystywany jako droga na skróty przez kierowców ciężarówek. Tym samym w szybkim czasie stał się niebezpieczny. Stały ponadnormatywny tonaż doprowadził do uszkodzeń w kamiennej konstrukcji. ? Nie można było czekać, dlatego zleciliśmy wykonanie remontu w trybie awaryjnym ? dodaje wójt.
Władze gminy zleciły natychmiastowe wykonanie dokumentacji naprawy oraz przystąpienie do remontu. Jak podkreśla wójt Bułka, historyczny charakter mostu narzucał ograniczenia, m.in. konieczność prowadzenia prac pod nadzorem konserwatora. Jak się okazało, szkody uda się naprawić stosunkowo szybko, a sam most zachowa swoją wyjątkową zabytkową postać. Prace przewidują, że na zabytkowym moście powstanie dodatkowa mocna konstrukcja, która będzie przejmować ciężar przejeżdżających aut. Tym samym kamienny most nie będzie więcej narażony na uszkodzenia z powodu ruchu pojazdów.
Jesienią most znów zostanie otwarty. Naprawę w wysokości ok. 160 tys. zł pokryje Gmina Porąbka z własnego budżetu. ? Tym samym przy okazji budowy kanalizacji zostanie też odnowiony zabytkowy most ? mówi wójt Bułka. (Łu)