Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie zdobyły ex aequo I miejsce w 15. edycji konkursu ?Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne? na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim. Najlepszą placówką filialną została Filia Nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.
Nagrody biblioteki odebrały podczas uroczystości w Pałacu Czeczów w Kozach. ? Cieszymy się z tej nagrody, bo to uhonorowanie naszej całorocznej pracy ? powiedziała nam Bernadeta Kluka, dyrektor placówki w Jaworzu. Gratulacje jaworzańskim bibliotekarkom złożył wójt Radosław Ostałkiewicz. Mimo, że biblioteka jest niewielka, utrzymuje ścisłą łączność ze swoimi czytelnikami. Zdaniem dyrektor Kluki, to chyba najważniejsza cecha charakteryzującą jej placówkę. Dzięki temu wiedzą, czego czytelnicy oczekują i zgodnie z ich potrzebami biblioteka może kompletować swój księgozbiór i prenumerować prasę, w tym wypadku 17 tytułów. Dlatego ma bardzo dużo czytelników, regularnie wypożyczających książki i czasopisma, bo i taka możliwość tutaj została wprowadzona.
? Ale działalność biblioteczna to nie tylko wypożyczanie książek. Biblioteki, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, pełnią rolę ośrodka promującego wszelaką kulturę ? dodaje dyrektorka. Dlatego biblioteka w Jaworzu organizuje wiele spotkań, także autorskich, przede wszystkim z pisarzami książek dla dzieci, spotkania z lekturą, lekcje biblioteczne, występy i spektakle. Również warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, zwłaszcza w okresie ferii zimowych i wakacji. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się ceremonia wręczania Paszportów Młodego Czytelnika, a więc pasowanie na czytelnika, który potrafi korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Biblioteka w Jaworzu przed dwoma laty również zdobyła I miejsce w tym powiatowym konkursie.
Z kolei w działalności biblioteki w Bestwinie imponująca jest liczba stałych czytelników ? 4 tys. spośród 11 tys. mieszkańców, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w całym województwie śląskim. Budynki biblioteki wraz z filiami przeszły modernizację, są w pełni skomputeryzowane. Ale nie tylko baza lokalowa, wyposażenie oraz księgozbiór powodują, że mieszkańcy tak chętnie odwiedzają bibliotekę. Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie jest również organizatorem wydarzeń, które osiągają już międzynarodowy zasięg, jak np. konkurs poezji religijnej, na który ostatnio napłynęły utwory nie tylko z całego kraju, ale i zagranicy. W tym samym kategorii placówek filialnych w tegorocznym konkursie zwyciężyła bibliteka w Bronowie, Filia Nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.
Konkurs zorganizowany został już po raz piętnasty przez starostę bielskiego Andrzeja Płonkę we współpracy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, działającego przy Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 12 maja  w Pałacu Czeczów w Kozach.