Po dwóch nierozstrzygniętych konkursach znaleziono odpowiedniego kandydata na stanowisko dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Przechodzącego na emeryturę Ryszarda Odrzywołka zastąpi od nowego roku Ewa Bachta. Nowego szefa podlegającej bielskiemu Starostwu Powiatowemu placówki udało się wyłonić dopiero za trzecim podejściem, dwa pierwsze konkursy zostały bowiem nierozstrzygnięte. Tym samym zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, poszukiwaniem kandydata zajął się Zarząd Powiatu Bielskiego, który zaproponował kandydaturę Ewy Bachty. Została ona pozytywnie zaopiniowana przez komisję konkursową, toteż uchwałą Zarządu Powiatu Bielskiego nowa dyrektor rozpocznie pracę 1 stycznia 2020 r. Ma zarządzać placówką przez 6 lat.
Ewa Bachta ma wykształcenie wyższe ekonomiczne. W latach 2011-2017 była zastępcą dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych w Górnośląskim Centrum Medycznym im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wcześniej, od 2008 r., podobną funkcję pełniła w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Ostatnio pracowała jako kierownik działu ds. badań i pozyskiwania funduszy w Górnośląskim Centrum Medycznym.
Ewa Bachta zastąpi na stanowisku dyrektora Szpitala Pediatrycznego dr Ryszarda Odrzywołka, który pełnił tę funkcję przez 7,5 roku, a pod koniec listopada przeszedł na emeryturę. Obecnie p.o. dyrektora jest Czesław Kapała, dotychczasowy zastępca dyrektora tej placówki.

(MF)


starostaAndrzej Płonka,
starosta bielski:
Wybór nowej pani dyrektor to dobra wiadomość dla służby zdrowia w naszym regionie, bowiem przez wiele lat zarządzała z powodzeniem szpitalami w województwie śląskim. Co istotne, jest ona ekonomistką, a przede wszystkim ma bardzo ważną umiejętność porozumiewania się ze wszystkimi, a tego chyba dzisiaj najbardziej potrzeba temu szpitalowi.
Podobnie, jak w całym kraju, placówka boryka się z brakiem lekarzy. Toteż oprócz spraw międzyludzkich, których dotyczył ostatni konflikt w szpitalu, na szczęście przezwyciężony, pozyskanie pediatrów staje się najważniejszym zadaniem. Ja sam włączam się w szukanie takich specjalistów, również na Ukrainie.

 

Skomplikowana operacja
Mimo problemów kadrowych bielski Szpital Pediatryczny rozwija zakres prowadzonej działalności leczniczej. Ostatnio został tutaj przeprowadzony pierwszy w tej placówce skomplikowany zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana.
Jak wyjaśnia Jakub Ptaszkiewicz, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zabieg polegał na odtworzeniu uszkodzonego więzadła przy użyciu tkanek własnych, w tym wypadku ścięgien pacjenta. Pobrany przeszczep wprowadza się do wcześniej przygotowanych tuneli w kości udowej oraz piszczelowej, a następnie mocuje za pomocą tytanowych oraz biowchłanialnych implantów. Do pełnej aktywności pacjent może wrócić po 6-9 miesiącach od operacji.
– Bardzo cieszy nas fakt, iż zakres oferowanych przez szpital usług medycznych poszerzył się o tak ważny rodzaj zabiegów, jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. To bez wątpienia istotny krok na drodze rozwoju naszej placówki – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

(SzP)