Wspólne patrole policji i strażników Straży Leśnej poprawiają bezpieczeństwo turystów, korzystających z uroków lasów Nadleśnictwa Bielsko.
Jak informuje Tomasz Gawęda, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bielsko, patrole Straży Leśnej Nadleśnictwa Bielsko prowadzone są cyklicznie wspólnie z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod hasłem  „Bezpieczny las”. Taką akcję przeprowadzono m.in. w weekend 8 i 9 lutego w lasach Beskidu Małego i Śląskiego. Głównie zwracano uwagę na bezpieczeństwo turystów i osób postronnych tam przebywających.
– Zapraszamy do lasu wszystkich, którzy chcą w nim spędzić swój wolny czas. Jest nam bardzo miło gościć turystów, biegaczy, rowerzystów czy zwykłych spacerowiczów. Jednak również tutaj obowiązują zasady i przepisy, aby na łonie natury można było czuć się bezpiecznie – mówi Piotr Kasprzyk, leśniczy leśnictwa Kamienica, na terenie którego znajdują się najbardziej popularne bielskie schroniska i szlaki.
Nierzadko cisza i spokój leśnych ostępów zakłócane są przez kierowców pojazdów terenowych, którzy poruszając się bezprawnie po lesie, wyrządzają szkodę środowisku. Często też stanowią zagrożenie dla turystów. Stąd akcje patrolowe „Bezpieczny las”, których celem jest uświadamianie, a w sytuacjach drastycznych również wyciąganie konsekwencji wobec osób łamiących zakaz wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi. Upominane są również osoby, które w sposób nieodpowiedzialny opiekują się psami. Należy przypomnieć, że w lesie psy powinny być prowadzone na smyczy, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi oraz innych zwierząt.
Patrole strażników leśnych prowadzone wspólnie z policjantami są skuteczniejsze, bowiem policja posiada znacznie szersze uprawnienia od Służby Leśnej do zatrzymywania i karania sprawców wykroczeń. Co równie ważne, obecność mundurowych na szlakach turystycznych działa prewencyjnie.
Wiosną, jak co roku, podobne akcje planowane są również na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i turystycznych nadleśnictwach Opolszczyzny.

(RED)