Ruszają prace remontowe w budynku Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Bielsku. Tym samym placówka zostanie dostosowana do norm, jakie obowiązywać będą w przyszłym roku.
Specjalistyczny Psychiatryczny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej to trzecia, po Bielskim Pogotowiu Ratunkowym oraz Szpitalu Pediatrycznym, placówka lecznicza podlegająca Bielskiemu Starostwu Powiatowemu. ? Tamte zostały już dostosowane do wymogów nowoczesnego lecznictwa, a niedawna modernizacja bloku operacyjnego w Szpitalu Pediatrycznym była ostatnim z większych zadań do zrealizowania. Psychiatrię też należy dostosować ? mówi starosta Andrzej Płonka.
Dodaje on, że należy się spodziewać stopniowego przybywania pacjentów w tej placówce. ? Niestety, życiowe trudności powodują, że coraz więcej pojawia się osób z schizofrenią, depresje dotykają już młodzież. Nie wyobrażam sobie, aby w naszym regionie nie było nowoczesnej placówki, niosącej pomoc ludziom w takich schorzeniach ? dodaje starosta.
Modernizacja placówki psychiatrycznej do nowych norm jest tym pilniejszym zadaniem, że w przyszłym roku NFZ wymagać będzie spełnienia o wiele ostrzejszych norm, dotyczących samej bazy leczniczej. Dlatego budynki trzeba do nich dostosować.
Prace obejmą przede wszystkim dostosowanie wnętrz na potrzeby przyjmowania pacjentów, zarówno na oddziałach łóżkowych, jak i dziennych. Starosta Płonka wyjaśnia, że coraz lepsze rezultaty przynosi właśnie leczenie, w którym pacjenci przychodzą na cały dzień i biorą udział m.in. w terapii zajęciowej. Wieczorem zaś wracają do swoich domów, dzięki czemu cały czas utrzymują więź z najbliższymi, którzy udzielają im wsparcia. ? Dlatego warto tak organizować leczenie, aby było wystarczająco dużo miejsca na tego typu zajęcia ? mówi Płonka.
Pierwsze prace remontowe już ruszyły, całość powinna zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Łącznie koszty nie powinny przekroczyć 3 mln zł.

Psychiatria w liczbach7 tys. dorosłych pacjentów


znajduje się pod opieką wszystkich poradni, wchodzących w skład SP ZOZ w Bielsku-Białej, które w ub. roku udzieliły 47 tys. porad. W części dziecięcej pod opieką poradni było 5,9 tys. pacjentów, a na oddziale szpitalnym leczyło się 92 dzieci. SP ZOZ dysponuje 39 łóżkami na oddziale ogólnym (w ub. roku leczyło się tu 925 pacjentów), 30 na rehabilitacyjnym (266) oraz 18 w Ośrodku Rehabilitacji dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Wapienicy (56). Dwa oddziały dzienne dysponują łącznie 60 miejscami, w ub. roku leczyły się tu 383 osoby.