Dwa z trzech rond na terenie Kóz nie zostały do tej pory nazwane. Stanie się to jednak jeszcze w tym roku, w dodatku przy udziale samych mieszkańców Kóz.


Tylko jedno z koziańskich rond zyskało nazwę na przestrzeni ostatnich lat. W czerwcu 2007 r. Rada Gminy podjęła decyzję, iż na zbiegu ulic Przeczniej i Jana III Sobieskiego funkcjonować będzie oficjalnie Rondo im. kapitana Aleksandra Kunickiego. Właśnie taka nazwa nie jest przypadkowa. Aleksander Kunicki to postać z Kozami przez wiele lat związana. Napisał książkę ?Cichy front?, dotyczącą działań wojennych, w których uczestniczył. Mieszkał tu już zresztą przed wojną, zmarł w latach 60. minionego wieku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kozach.  Życiorys kapitana Kunickiego mieszkańcy poznali w dużej mierze dzięki nazwaniu ronda jego imieniem.


W Kozach zlokalizowane są jeszcze dwa miejsca z ruchem okrężnym. Jedno na drodze krajowej DK-52 na skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej, Bielskiej, Krakowskiej i Kościelnej, drugie łączy ulicę Jana III Sobieskiego z Nadbrzeżną. Oba ronda, z inicjatywy samorządu gminy Kozy, przestaną być w najbliższym czasie bezimiennymi. ? Na początku poprzedniej kadencji przeprowadziliśmy sondaż, w którym pojawiło się kilka propozycji nazewnictwa ronda w centrum naszej miejscowości. Teraz wracamy do pomysłu społecznych konsultacji z mieszkańcami, którzy sami mogą zaproponować nazwę ? wyjaśnia Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy.


Propozycje nazw koziańskich rond składać można do 29 maja za pomocą specjalnie przygotowanego formularza. Pobrać można go ze strony internetowej ? www.kozy.pl (zakładka Konsultacje społeczne) lub www.bip.kozy.pl (zakładka Ogłoszenia). Formularz dostępny jest także w formie papierowej w Urzędzie Gminy w Kozach. Zaproponowane nazwy przedstawione zostaną Radzie Gminy Kozy, która jeszcze w tym roku podejmie ostateczną uchwałę o nadaniu imienia rondom.