W Katowicach, w poniedziałek 5 października, podpisane zostało istotne porozumienie, dotyczące dofinansowania wymiany pieców węglowych na terenie województwa. Kilka dni później w Zabrzu dyskutowano z kolei na temat działań samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Jak ważne jest prowadzenie odpowiednich działań proekologicznych w regionie, przekonał drugi tydzień października, kiedy miały miejsce dwa wydarzenia. 5 października marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot podpisali porozumienie, które zapewnić ma ciągłość finansowania projektów wymiany węglowych źródeł ciepła. Jest to o tyle istotne, że środki będą mogły zostać przyznane także na przedsięwzięcia, które nie są objęte dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Taka możliwość istnieje natomiast w ramach statutowych środków katowickiego Funduszu. Dzięki temu oferta wymiany pieców węglowych na preferencyjnych zasadach finansowych powinna być życzliwie przyjęta przez potencjalnych beneficjentów. Parafowana umowa ma gwarantować około 10 mln zł na wspomniany cel.

Z kolei czwartek 8 października upłynął pod znakiem konferencji ?Działania samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń?, zorganizowanej w zabrzańskim Teatrze Nowym z inicjatywy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Na spotkaniu poruszono kilka ważnych zagadnień. M.in. eksperci z wielu dziedzin dyskutowali o społecznej odpowiedzialności za środowisko i profitów z niej płynących, czy o wpływie zanieczyszczeń powietrza na atrakcyjność inwestycyjną, rozwój, zdrowie i jakość życia mieszkańców w województwie śląskim. Rozważano również konkretne działania na rzecz ochrony powietrza, nawiązując do podpisanej przez Prezydenta RP tzw. Ustawy antysmogowej.

? To dobry czas na mówienie o problemie poprawy jakości powietrza w naszym regionie i wskazywanie konkretnych rozwiązań ? stwierdził prezes Andrzej Pilot, który podkreślił korzyści płynące z wprowadzenia na terenie województwa śląskiego programu likwidacji niskiej emisji w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. ? Działania, które podejmujemy służą samorządom, bo dzięki nim mogą na przykład modernizować budynki użyteczności publicznej w swoich gminach. Efektywna dystrybucja ciepła, wymiana sieci ciepłowniczych, czy kogeneracja energii elektrycznej to te zagadnienia, które dają duże oszczędności ekonomiczne i są korzystne pod względem ekologicznym ? zaznaczył prezes WFOŚiGW, dodając, że niezbędna we wspólnej trosce o środowisko jest współpraca miast i gmin w tak zurbanizowanym obszarze. (RAF)