Blisko trzy tysiące młodych sportowców z całego powiatu bielskiego wzięło udział w ubiegłorocznej rywalizacji szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. W zainaugurowanej końcem października kolejnej edycji powiatowych zmagań sportowych liczba ta jest zbliżona, co potwierdza duże zaangażowanie sportowe młodzieży.
Powiatowy rok sportowy na poziomie szkolnym uroczyście otwarto w Zespole Szkół w Ligocie w gminie Czechowice-Dziedzice. Uczniowie tutejszej placówki złożyli ślubowanie w imieniu zawodników startujących we współzawodnictwie Igrzysk, Gimnazjady i Licealiady na szczeblu powiatu bielskiego. Odczytany został apel olimpijski, w którym zwrócono szczególną uwagę na potrzebę wspierania polskiego sportu i ruchu olimpijskiego.
Jak podkreślił starosta bielski Andrzej Płonka, rola sportu dla odpowiedniego rozwoju młodych ludzi jest niezwykle istotna. Przypomniał zarazem, że na sport kładzie się duży nacisk nie tylko w poszczególnych gminach i powiatach, ale i w skali całego kraju, czego przykładem jest m.in. akcja ?Stop zwolnieniom z WF-u?. Zdaniem starosty powiatu bielskiego pozytywny wpływ na zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród młodego pokolenia ma ciągła poprawa bazy sportowej. Tylko w tym roku nowe obiekty sportowe powstały w Pisarzowicach, Świętoszówce i Wilkowicach. Na zakończenie wystąpienia starosta wygłosił standardową formułę: ?Sportowy rok szkolny w powiecie bielskim uważam za otwarty?.
Podczas uroczystości w Ligocie podsumowano wyniki dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2014/2015. Starosta Andrzej Płonka, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski oraz burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut wręczyli nagrody dla dyrektorów i trenerów z najlepszych szkół. Przypomnijmy, że w rywalizacji szkół licealnych najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Czechowic-Dziedzic, wyprzedzając w klasyfikacji ogólnej młodych sportowców Liceum Ogólnokształcącego w Kozach i Czechowicach-Dziedzicach. Wśród gimnazjów, funkcjonujących na terenie powiatu bielskiego, równych sobie nie mieli uczniowie z placówki w Bystrej. Kolejne miejsca przypadły szkole w Ligocie oraz Gimnazjum nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach. Zwycięskiemu gimnazjum pogratulował również wójt Wilkowic Mieczysław Rączka, przekazując okazały puchar. Z grona ponad 40 sklasyfikowanych szkół podstawowych wyróżnień doczekały się placówka z Czańca, SP nr 1 w Jaworzu oraz czechowicka SP nr 5.
Sportową inaugurację uświetnił występ chóru szkoły w Ligocie oraz artystyczny pokaz uczennic. Obecnym na uroczystości zaprezentowano ponadto modelową lekcję ćwiczeń fizycznych, a swój kunszt zademonstrowali młodzi tenisiści stołowi, trenujący w Ligocie. O swojej drodze na sportowy szczyt opowiedział młodzieży pochodzący z gminy Czechowice-Dziedzice Grzegorz Kotowicz, dwukrotny medalista olimpijski w kajakarstwie. (MAN)

Najlepsze wyniki szkół powiatu bielskiego w zawodach Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego:


IGRZYSKA (SP)
- 1. miejsce ? SP nr 2 w Kozach, sztafety 4x100 metrów chłopców
- 3. miejsce ? SP nr 3 w Ligocie, tenis stołowy dziewcząt

GIMNAZJADA
- 1. miejsce ? Gimnazjum nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, sztafety 4x100 m chłopców
- 3. miejsce ? Gimnazjum w Bystrej, piłka ręczna chłopców

LICEALIADA
- 1. miejsce ? SMS Szczyrk w Buczkowicach, sztafetowe biegi przełajowe chłopców
- 2. miejsce ? SMS Szczyrk w Buczkowicach, sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt

Osiągnięcia szkół powiatu bielskiego w zawodach ogólnopolskich:
- 4. miejsce ? SP nr 2 w Kozach, sztafety 4x100 metrów chłopców
- 6. miejsce ? Gimnazjum nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, sztafety 4x100 m chłopców