W ostatnią sobotę sierpnia, w bazie Polsporty przy molo w Juracie, liczni kibice dopingowali zawodników podczas regat kitesurfingowych, dofinansowanych ze środków Ministerstwa Sportu. W nadmorskim klimacie dostrzec można było nawet... Skrzyczne.

A to wobec partnerskiego udziału w evencie Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, promującego aktywnie w całym kraju ośrodek narciarski na Skrzycznem.

Odwiedzający goście startowali w sobotę 29 sierpnia w wyścigach na SUP-ach (deskach z wiosłem) i zwykłych deskorolkach, a młodzież próbowała swoich sił na torze skimboardowym oraz kręciła się na deskach Spooner. Amatorskie zawody kitesurfingowe oraz towarzyszące im atrakcje to właśnie wydarzenie "Kite Fest", którego dewizą jest zorganizowanie wydarzenia łączącego amatorską rywalizację sportową z aktywnym wypoczynkiem dla całej rodziny.

Nad drugą edycją "Kite Fest", patronat objęło Ministerstwo Sportu, a dzięki wsparciu Powiatu Puckiego nad bezpieczeństwem uczestników czuwały służby porządkowe. Podczas zawodów dopisała pogoda, bo wiatr był wystarczająco mocny, by rozegrać wyścigi Twin Tip Race (TTR). Zawodnicy wzięli udział w aż 4 wyścigach na deskach dwukierunkowych i latawcach pompowanych, które są sprzętem dozwolonym w tej konkurencji. Przy południowo-zachodnim wietrze startujący ścigali się prawie równolegle do brzegu, tworząc niesamowite widowisko. W kategorii Women Open najszybszą kitesurferką została Ewa Kaszyńska, drugie miejsce zajęła Zuzanna Gołąb, stawkę zamknęła zawodniczka, która niestety nie ukończyła wyścigu (DNF) Ilona Szadejko. Wśród Panów na najwyższym stopniu podium stanął Klemens Liwski, drugie miejsce zdobył Michał Kaszyński, a brązowy medal powędrował do Jakuba Stryjewskiego.

kite 2

W kategorii 14-18 lat triumfował Adrian Wiśniewski, kolejny był Filip Baran, a trzecie miejsce zajął Cezary Czarnecki. Juniorzy, czyli najmłodsi kitesurferzy byli klasyfikowani w kategorii do 13. roku życia. Złoto wśród juniorów wywalczył Maksymilian Nabzdyk, srebro zdobył Stanisław Przychodzki, a brąz Hubert Zabłocki.

Po zakończonej konkurencji TTR przyszedł czas na Freestyle, czyli skoki i ewolucje w powietrzu. Amatorzy skoków byli już na wodzie, kiedy niespodziewanie zelżał wiatr, uniemożliwiając rozegranie tej konkurencji.

Jednocześnie na lądzie, na uczestników i kibiców czekało mnóstwo atrakcji i konkursów. Wśród młodych największą popularnością cieszył się tor skimboardowy oraz zawody w slalomie na deskorolkach. Dorośli chętnie startowali w wyścigach na SUP-ach (deskach z wiosłem). Najszybciej wiosłującą uczestniczką okazała się Weronika Stasik, tuż za nią uplasowała się Magdalena Moszko i Maria Chojcan. Wśród panów pierwsze miejsce zdobył Cezary Czarnecki, Tymek Górniak dopłynął jako drugi, a Adrian Wiśniewski “deptał mu po piętach” zajmując trzecie miejsce.

Zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody od partnerów przedsięwzięcia, a wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w losowaniu sportowych gadżetów deski kitesurfingowej od firmy Nobile Kiteboarding.

Obraz 14.09.2020, godz. 13.57