Mimo roli gospodarza, dziewczęta z OSP w Porąbce nie odpuściły rywalkom i zwyciężyły w klasyfikacji generalnej XV Ogólnopolskich Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Sportach Obronnych. Chłopcy rywalizację zakończyli na 9. pozycji.
Zawody odbyły się w pierwszych dniach lipca właśnie w Porąbce. Łącznie wzięło w nich udział 18 drużyn z dziewięciu województw, w tym cztery dziewczęce. Program zawodów obejmował pięć konkurencji: wielobój sprawnościowy, sztafetę pływacką, musztrę, bieg zespołowy i strzelanie sportowe. Na najbardziej rozbudowany wielobój sprawnościowy składały się zadania logistycznego, przeciwpożarowego, technicznego, z obrony przeciwchemicznej, przeszkody terenowej ? linya, ratownictwa na wodzie, przeszkody wodnej, pomocy przedmedycznej oraz rzutu granatem.
? Gmina bardzo dba o właściwe warunki dla naszych strażaków. Młodzi ludzie to widzą, więc nic dziwnego, że garną się do straży ? mówi przewodniczący Rady Gminy w Porąbce Zbigniew Drabek. Zdaniem wójta gminy Porąbka Czesława Bułki inwestowanie w odpowiednie wyposażenie i wyszkolenie miejscowych strażaków to konieczność. ? Z jednej strony trzeba być przygotowanym na zdarzenia drogowe, do jakich może dojść na drodze krajowej nr 52, z drugiej mamy przecież duże zbiorniki wodne i płynące stąd zagrożenia. Strażacy więc muszą być przygotowani nie tylko do gaszenia ognia ? wyjaśnia wójt Bułka.
Trzy miejscowe straże, w Porąbce, Czańcu i Kobiernicach, weszły w skład krajowego systemu ratownictwa, co oznacza, że muszą spełniać wysokie wymagania i ciągle podnosić kwalifikacje. ? Wszystkie nasze straże mają nowy sprzęt. Wykorzystaliśmy m.in. możliwości, jakie dały unijne programy transgraniczne, finansujące także wyszkolenie. Niektórych naszych urządzeń zazdroszczą nam nawet zawodowi strażacy z Bielska, a to przecież bardzo dobra jednostka ? wyjaśnia wójt. Strażacy z Porąbki specjalizują się w ratownictwie wodnym, łącznie z nurkowaniem, dysponują odpowiednią łódką i wozem do jej szybkiego przewiezienia. Z kolei strażacy z Kobiernic specjalizują się w ratownictwie drogowym.
Dlatego nieprzypadkowo zawody odbyły się właśnie w Porąbce. I prawdopodobnie nie zakończy się na tej jednej edycji. ? Zawodnikom i organizatorom spodobała się nasza miejscowość. Uznali, że zawody znów powinny być tutaj rozegrane ? dodaje Czesław Bułka. (Łu)